İkinci El Araç Alım Satımlarda Vatandaşın Mağdur Olmaması İçin ‘Güvenli Ödeme Sistemi’ Hayata Geçirildi!

Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin, ikinci el araç alım satımlarında vatandaşın mağdur olmaması için Güvenli Ödeme Sistemi uygulamasını hayata geçireceklerini açıkladı

Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin, yeni sistemin mağduriyetlerin önlenmesi bakımından son derece önemli olduğunu vurguladı.

Mevcut düzende araç alım satımlarında her iki tarafın da notere geldiğini, imzalar atıldıktan sonra para alışverişi yapıldığını belirten Cin, “Vatandaşlarımız genelde parayı kimi zaman çantada, kimi zaman torbada getiriyor. Bu da çalınma, kaybolma riskini ciddi şekilde artırıyordu” ifadesini kullandı.

“Parayı kapıda vereyim” devri kapandı

Güvenli Satış Sistemi ile ciddi mağduriyetlerin önüne geçileceğini söyleyen Cin, şöyle konuştu:

“Eskiden notere gelen tarafların birbirine güvenmesi esastı. Ancak maalesef kimi olaylarda bu durumun kötü amaçlı kişilerce kullanıldığına şahit olduk. Örneğin alıcı, satıcıya ‘Sen imzayı at parayı kapıda vereceğim’ diyordu. İçeride imzalar atılıyor, dışarı çıkınca da bir şekilde parayı vermiyordu. Ancak içeride atılan imzalar nedeniyle satış resmi olarak yapıldığından ciddi mağduriyetler yaşanıyordu. Yeni sistemle tüm bunlar ortadan kalktı.”

Ücret 20 TL olarak belirlendi

Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin, yeni sistemin devreye girme sürecini şöyle anlattı:

“Adalet Bakanımız Abdülhamit Gül’ün katılımıyla 22 Ocak’ta sistemin lansmanını yapacağız. Kendisinin bu projeye çok ciddi katkıları oldu. 1 Şubat itibarıyla da yeni dönemi Türkiye’nin tamamında başlatacağız. Bu sistemi kullanmak isteyen vatandaşlarımız, 20 TL ödeyerek son derece güvenli bir şekilde işlemlerini tamamlayacaklar.”

Cin’in yaptığı açıklamaya göre yılda ortalama 8-9 milyon araç satış işlemi noterler aracılığı ile yapılıyor. Ancak bu satışlar esnasında dolandırıcılık olaylarının artması nedeniyle Türkiye Noterler Birliği yeni bir uygulama devreye alacak ve bugüne kadar elden nakit ya da banka havalesi yoluyla gerçekleştirilen ödemeler, bundan böyle noterlerin geçici hesaplarına yapılacak. İşlem bitene kadar kimse bu hesaba müdahalede bulunamayacak. Satış işlemi tamamlandıktan sonra emanet hesaptaki para, satıcının hesabına aktarılacak. Hazırlanan bu sistem içerisinde Merkez Bankası denetimli ödeme kuruluşları ya da bankaların sistem içinde yer alacağı ifade edildi.

KATILIM BANKALARI KİME ÖDEME YAPACAK?

Ticaretin finansmanına aracılık eden katılım bankaları, bugüne kadar finansman kullanacak müşterisine kendi bankaları adına araç almaya dair vekalet verdikten sonra gerçekleşen satış işlemi evrakları kendisine ulaştıktan sonra satıcıya ödeme gerçekleştiriyordu. Katılım bankaları satış gerçekleştikten sonra ödeme yaptıkları için satıcıya kendi müşterileri adına düzenlediği ödeme taahhütnamesi ile satış işlemleri yapılıyor akabinde de katılım bankası söz konusu satışa ilişkin bedeli satıcı hesabına gönderiyordu.

Yeni sistemde ise noterlerin geçici hesaplarına yapılacak ödemeler için katılım bankalarının danışma kurullarının uygunluk vermesi bekleniyor. Ayrıca Noterler Birliğinin bankalar ve Merkez Bankası denetimli ödeme kuruluşları ile çalışacağını duyurmasından sonra katılım bankalarının da sisteme entegre olması bekleniyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir