İKSAR, İlk Faaliyet Raporunu Yayınladı

Haziran 2018’de kurulan, Türkiye’nin ilk kurumsal İslam Mikrofinans örneği İKSAR, 2019 faaliyet raporunu yayınladı

İslam İktisadı Araştırma ve Uygulama Derneği (İKSAR), teorik zeminde ortaya konulmuş bilgilerin pratik hayata yansımasını sağlama ve uygulamaların işleyişine göre zayıf ve güçlü yanlarını tespit ederek teorik zemini güçlendirme arzusuyla, İslam iktisadı alanında çalışmalar yürüten ve bu alana ilgi duyan akademisyenler tarafından 2018 yılının Haziran ayında kuruldu.

Samimiyet, toplumsal faydayı düşünme, şeffaflık, sürdürülebilirlik, örneklik, istişare değerlerini benimseyerek kendine ilke edinen İKSAR, iki temel faaliyet alanı olan Karz-ı Hasen Programı ve Hayr’ola Projesi’ne yoğunlaşmıştır.

Hayr’ola Projesi ile âtıl şekilde duran kitap ve kırtasiye ürünlerinin yeni sahiplerine ulaştırılması ve elde edilen gelirin hayır faaliyetlerine aktarılması amaçlanmaktadır. İslam iktisadının önemli sacayaklarından olan israfın önlenmesi ve farklı hayır faaliyetlerine kaynak oluşturması açısından Hayr’ola Projesinin çok daha yaygınlaşması ve ürün çeşitliliğinin artması amaçlanıyor.

Karz-ı Hasen programı çerçevesinde ise bağışçılardan toplanan paralar yeni bir iş kurmak isteyen dar gelirli
ailelere faizsiz bir şekilde karz olarak verilmektedir. Burada kişinin kuracağı işin uygulanabilirliği, bu işten elde ettiği  gelirle borcunu geri ödeyebilmesi, kişinin o işi yapabilecek kabiliyete sahip olması gibi kriterler göz önüne alınmaktadır. Karz-ı Hasen Programında verilen paralardan herhangi bir fazlalık (faiz, enflasyon farkı vb.) alınmaz.

2019 yılı faaliyet raporuna göre, 31 Aralık 2019 tarihi itibariyle, İKSAR Derneği tarafından 65 destekçi ile 39 kişiye toplamda  210.400 tl tutarında  Karz-ı Hasen fonu kullandırılmıştır. Ayrıca, Hayr’ola Projesi kapsamında bağışlanan 19,200 kitap ile elde edilen 39.500 tl tutarındaki gelir doğrultusunda 4 öğrenciye burs verilmiştir.

Rapora göre, 31 Aralık 2019 itibariyle kullandırılan karzların geri ödenme oranı yüzde 97’dir. Ayda ortalama 14.026 TL karz kullandırılmıştır. Bir başka deyişle ayda ortalama 3 kişiye karz kullandırımıştır. Kullandırılan karzlarla ilgili olarak aylık ortalama 8.011 TL geri ödenmiştir. Geri ödenen bu miktar ile ayda iki kişiye karz verilebilmektedir.

 

Kaynak: İKSAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir