İlk Müslüman Kadın Bankacı Feride Şevket Hanım 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde Anıldı

Bankacılık sektöründe ilk Türk Müslüman kadın olarak Feride Şevket Hanım’ın ismi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle anıldı

Binlerce kişi, farkındalık projesi kapsamında Feride Şevket Hanım Bankası olarak LinkedIn üzerinde açılan şirkette kendini çalışıyor olarak gösterdi. Proje kapsamında finans sektöründe çalışan kadınlara dair verilere de yer verildi. Feride Şevket Hanım’ın 99 yıl önce açtığı kapıdan giren kadınlar, günümüzde finans sektöründeki çalışanların yarısından fazlasını oluşturuyor.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde oluşturulan bir farkındalık projesi sosyal medyada hızla yayılmaya başladı. LinkedIn’de Türkiye’nin ilk kadın bankacısı olan Feride Şevket Hanım’ın ismine açılan Feride Şevket Hanım Bankası tarafından yapılan paylaşımlar kısa sürede binlerce kez görüntülendi ve çok sayıda yorum aldı.

Türkiye’ de bankacılık tarihinde ilk Türk Kadın Müslüman Bankacısı Feride Şevket Hanımdır. Feride Şevket hanım 1921 tarihinde Osmanlı Bankasında gişe memuru olarak çalışmaya başlamıştır. Türkiye’ nin İlk Kadın Bankacısı olan Feride Şevket Hanımın bu girişiminden sonra yurdumuzda bir çok kadın finans ve bankacılık sektörünün çeşitli alanlarında görev alıp çalışmaya başlamışlardır.

Finans sektöründeki verilere göre kadınların çalışma oranı yüzde 50 ile diğer sektörlerin önünde yer alıyor.

TBB verilerine göre finans sektöründeki kadın çalışan sayısı Türkiye’nin en büyük bankasının 4 katına eşit. Sektördeki kadın sayısı Türkiye’deki 48 bankasının çalışanlarından fazla.

Kaynak: YeniAkit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir