İLKE Vakfı Alan İzleme Raporları Yayınlandı

İlim Kültür Eğitim Vakfı ( İLKE ), yıl boyunca ekonomi, sivil toplum, hukuk ve eğitim alanlarında izleme raporlarını yayınladı

İLKE, kurulduğu günden bu yana tanıma, anlama, toplumun ihtiyaçlarından haberdar olarak üretme ve problemlerin çözümüne yaptığı çalışmalara Alan İzleme Raporları ile bir yenisini daha ekledi.

Alan İzleme Raporları uzman ve uygulayıcı görüşlerine aynı anda yer veriyor. Bu sayede ilgili alanlardaki uygulamaların, hukuki zemini ve teknik gelişmeleri bir arada izlenebiliyor.

Türkiye’de İslam İktisadı Kurumları Giderek Yaygınlaşıyor

Alan İzleme Raporu projesinin ilk eseri olan Türkiye’de İslam İktisadı 2019 Raporu, ekonomi alanının önemli gelişmelerini daha görünebilir kılıyor. Uzman görüşlerinin ve farklı bakıştan değerlendirmelerin yer aldığı raporlar sadece teorik değil aynı zamanda aktif olarak sektörün içerisinde bulunan isimlerin de değerlendirmeleriyle gerçekçi çıktılar ortaya konuyor.

2019 yılında akademik ve sektörel anlamda İslam iktisadı alanında eğitim ve araştırma faaliyetlerinde yaşanan bazı önemli gelişmeler ise şöyle;

8’i İslam iktisadı, 16’sı İslami finans ve 30’u katılım bankacılığı alanında 63 adet lisansüstü tez yayınlandı.

Marmara Üniversitesi İslam ekonomisi ve finansı enstitüsünün açılmasıyla ilk defa bir üniversitede müstakil bir bölüm açılmış oldu.

İslam iktisadı alanında çalışmalarda bulunmak üzere yeni bölüm, araştırma ve uygulama merkezleri açıldı. Bu alanda yapılan akademik toplantı ve yayın faaliyetlerinde çok sayıda ürün üretildi.

İKAM tarafından TUJİSE isimli hakemli dergi, uluslararası saygın indekslerde yerini aldı. İslami Finans Sektöründe kamunun da sektöre dahil olmasıyla birlikte yeniden bir büyüme trendine girildi.

Bankacılık dışında, faizsiz finansman işlevi gören tasarrufa dayalı finansman kuruluşları ve İslami sigortacılık firmaları (tekâfül firmaları) etkinliklerini arttırdı.

Alan İzleme Raporlarına ulaşmak için tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir