IMF’den Kritik Uyarı: Büyük Buhran Kapıda!

IMF İcra Direktörü Kristalina Georgieva, dünyayı yeni bir küresel ekonomik krizin beklediğini belirterek, finans sektöründeki eşitsizlik ve istikrarsızlığın yayılmasına bağlı olarak yeni bir büyük buhranın kapıda olduğunu ifade etti

(IMF) İcra Direktörü Kristalina Georgieva olası bir uluslararası kriz uyarısında bulundu. IMF İcra Direktörü Kristalina Georgieva, dünyayı yeni bir küresel ekonomik krizin beklediği uyarısı yaptı. Finans sektöründeki eşitsizlik ve istikrarsızlığın yayılmasına bağlı olarak yeni bir büyük buhranın kapıda olduğunu iddia etti.

BÜYÜK ÖLÇÜDE GELİR VE SERVET EŞİTSİZLİĞİ REKOR SEVİYEYE ULAŞTI

Georgieva, son 20 yılda ülkeler arasındaki eşitsizliğin küresel olarak azaldığını, ancak ülkelerdeki iç eşitsizliğin pek çok ekonomik parite üzerinden artmaya devam ettiğini belirtti. Büyük Britanya’da, en zengin yüzde 10’luk topluluğun, ülkedeki en yoksulların elinde bulunan toplam servetin yüzde 50’sinden daha fazlasını kontrol ettiğini de bu duruma örnek olarak gösteren IMF direktörü, büyük ölçüde gelir ve servet eşitsizliğinin tarih boyunca rekor seviyelere ulaştığının OECD tarafından da gözlenmekte olduğunu belirtti.

“BU EĞİLİM BİZE BÜYÜK BUHRANI HATIRLATIYOR”

Georgieva, Washington’daki Petersen Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada, “Bir bakıma endişe verici bu eğilim bize 20’nci yüzyılın ilk bölümünü (büyük buhran) dönemini hatırlatıyor. Teknoloji ve entegrasyonun birleşik güçleri ilk altın çağına, mutlu yirmili yıllara ve nihayet finansal felakete neden olmuştu” hatırlatmasını yaptı.

ABD’de 19’uncu yüzyılın sonundaki ekonomik ve demografik patlama dönemlerine Altın Çağ deniyordu. İç savaştan sonra başlayan mutlu yirmili yıllar daha sonra yerini büyük ekonomik buhranlara, ardından da dünya savaşlarına sürükledi.

DÜNYA EKONOMİSİ SON 10 YILIN EN DÜŞÜK BÜYÜMESİNİ GÖSTERDİ

2019’da, durgunluğun eşiğine gelen dünya ekonomisinde büyüme sadece % 2.3 olarak kaydedilirken, bu son on yılın en düşük rakamı oluyor. Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Ekonomik Durumu ve Beklentileri (WESP) raporunda sunulan verileri yorumlayan analistler bu durumu, diğer şeylerin yanı sıra, uzun süren ticaret anlaşmazlıklarına bağlıyor.

2020 için kalkınma beklentileri 2019’da olduğu gibi iyimser gözükmüyor. 2020 yılında dünya ekonomisinin muhtemelen yüzde 2,5 büyümesi bekleniyor.

Analistler, ticari ilişkilerdeki sorunların, mali zorlukların veya jeopolitik gerilimlerin artmasının ekonominin iyileşmesini engelleyebileceğinin unutulmaması gerektiğini belirtiyor. En kötü senaryoda, 2020’de küresel büyümenin en fazla yüzde 1.8’e kadar yavaşlayabileceği tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir