İngiltere Fintech, Envanterden Para Kazanmaya Yönelik İslami Çözümü Başlatacak

Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda listelenen bir şirket, firmaların envanterlerinden gelir elde etmelerine yardımcı olmak ve pazardaki bir boşluğu doldurmak için İslami bir çözüm başlatmaya hazırlanıyor

Supply Capital (SYME), envanterden para kazanmada Şeriata uygun çözümler sunacak çok az sayıda şirketten biri ve CEO’su bunun için artan bir talep olduğunu söylüyor. SYME CEO’su Alessandro Zamboni, “COVID durumunda, Şeriat alanında önemli işletme sermayesi eksiklikleri ve ihtiyaçları olan çeşitli sektörlerde şirketler var,” dedi. 

SYME, BAE merkezli firmanın Shariah uyumlu fon sağlamak için Londra şirketiyle çalışacağı iMass Investment ile ortaklık kurdu. iMASS, BAE’deki operasyonları destekleyerek envanter fon sağlayıcılarının yaratılmasından, müşteri şirketlerin oluşumundan ve SYME kurumsal gelişiminden sorumlu olacaktır. 

NASIL ÇALIŞIR

Şeriat çözümü, helal sektörlerdeki şirketleri metal, sermaye malları, perakende ve ilaç gibi fiziksel envanter ile destekleyebilir. Platform, “müşteri” şirketleri, kullanılmayan envanterlerini sermaye karşılığında satabilecekleri yatırımcılara bağlar. Müşteri firmalar stoklarını depolarında tutarlar.

Yatırımcılar envanteri şeriata uygun bir menkul kıymetleştirme planı aracılığıyla finanse ederler.SYME’nin yatırımcıları, kurumların yanı sıra fonlar, bankalar ve aile ofisleri dahil profesyonellerdir. Platform perakende yatırımcılara açık değildir.

KRİTERLER

Müşteri şirketler sıkıntıya düşmemeli, etik dışı sektörlerde üretim yapmamalı veya ticaret yapmamalı veya kumar veya ateşli silahlar gibi Şeriata uygun olmayan sektörlerde yer almamalıdır. Şirketler daha sonra UFRS 15 kapsamında satışların finansal tablo dışı bırakılmasına olanak tanıyan bir dizi süreç, metodoloji, sistem ve yasal sözleşmeler yoluyla değerlendirilir.

Zamboni, platformun üç önemli faktöre dayandığını açıkladı:

  1. Para kazanılacak envanterin boyutu (şimdi aralık yaklaşık 10 milyon ila 15 milyon Euro’dur)
  2. Müşteri şirketin ürettiği (ve oluşturacağı) varlığın / envanterin pazarlana bilirliği, her satış için bir marj (“marj testi”)
  3. Kredi riski: derecelendirme notu / vekili CCC’nin altında olamaz

Bir müşteri şirket uygun olduğunda, Şeriat çerçevesi yoluyla para kazanmak için bir şirket portföyüne dahil edilir. Zamboni, müşteri şirketler için standart sözleşmenin üç yıl olduğunu söyledi. SYME, kredi değerliliği ve envanterin pazarlana bilirliği açısından değerlendirilen potansiyel müşteri şirketlerinden bir durum tespiti ücreti talep ederek gelir elde eder. Şirket, platform aracılığıyla envanterinden para kazandığında, SYME, para kazanma gelirleriyle dengelenen yıllık bir para kazanma ücreti alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir