DÜNYA

İngiltere Merkez Bankası İslami Bankaları Desteklemek Amaçlı Likidite Kredisi Açmaya Hazırlanıyor

İngiltere Merkez Bankası, ülkenin yerli İslami kredi kuruluşlarını desteklemek için Ocak 2021’de alternatif likidite kredisini açmaya hazırlanıyor

İngiltere Merkez Bankası Piyasalar İcra Direktörü Andrew Hauser, alternatif likidite imkânının İngiltere’deki İslami bankaların yanı sıra diğer Birleşik Krallık bankalarına faiz bazlı faaliyette bulunma konusunda resmi kısıtlamalar sağlayacağını söyledi. , yüksek kaliteli likit varlıklar (HQLA) gereksinimlerini karşılamada daha fazla esneklikle, faiz dışı bir ortamda rezerv benzeri bir varlığa sahip olmalarını sağlar.

Alternatif likidite tesisi veya ALF, wakala veya fon bazlı bir tesis olarak yapılandırılacaktır. Katılımcı bankaların mevduatları bir varlık fonu ile desteklenecek ve bunun getirisi, riskten korunma ve operasyonel maliyetler hariç, faiz yerine mevduat sahiplerine geri aktarılacaktır.

Hauser, ALF’nin İngiltere’deki İslami banka sektörü ile büyüyeceğini söyledi.” mevcut HQLA’ya uygun sukuk varlıklarının artan çeşitliliğinden yararlanmak için iyi bir konuma sahip olacak,” diye ekledi. Önümüzdeki aylarda İngiltere Merkez Bankası’nın yasal belgeleri tamamlayacağını, operasyonel testleri tamamlayacağını ve uygun başvuru sahipleri için işe alım sürecini başlatacağını belirten Hauser, firmaların bu çalışmaya Ocak 2021’den itibaren başlamayı beklemeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

Sonuç olarak, İngiliz İslami bankaları, işlerini maliyetli veya verimsiz şekillerde yapılandırmak zorunda kaldılar, örneğin, faiz getirmeyen büyük miktarda nakit stoku tutarak veya kısa vadeli mevduat tekliflerini sınırlayarak.

 “Bir kez faaliyete geçtikten sonra, ALF Birleşik Krallık İslami finans sektörünü piyasanın geri kalanıyla daha düz bir zemine oturtmaya yardım etmeli, buradaki firmalara likidite gereksinimlerini karşılamada daha fazla esneklik sağlamalı ve onlara sadık kalarak geleneksel emsalleriyle rekabet etmelerine yardımcı olmalıdır. kurucu ilkeler, ”dedi. ALF bir süredir boru hattında. 2015 yılında, merkez bankası bağımsız bir faiz dışı tesis kurma fizibilitesini gerçekleştirdi. Bunu 2016’da seçenekleri hakkında kamuoyuna danışarak ve ardından 2017’de yaklaşımına ince ayar yaparak takip etti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir