İngiltere Pazarında İslami Finans

İngiltere pazarında bir dizi İslam temelli kredi veya tasarruf hesabı açılmış olsa da, Gatehouse Bank’ın 2019 İslami Finans Tüketici Raporu’na göre Müslüman tüketicilerin sadece yüzde 54’ü İslami finans ürün ve hizmetlerini denedi

İngiltere Müslüman Konseyi’ne göre İngiltere, İngiliz ekonomisine 30 milyar £ (39 milyar $) katkıda bulunan tahmini dört milyon Müslüman’a ev sahipliği yapıyor. Dahası, Birleşik Krallık İslami finans sektörü yaklaşık 15 milyar £ (19 milyar $) varlık barındırmaktadır. Bununla birlikte, uzmanlara göre İslami perakende bankacılık henüz ülkede tam olarak ele alınamıyor.

Yaklaşık 1,2 milyar dolarlık varlığı olan İngiliz İslami finans bankası Gatehouse Bank CEO’su Charles Haresnape, “Sorun şu ki, çoğu insan İslami finansı gerçekten anlamıyor; Müslümanlar bile anlamıyorlar. ” dedi. Charles Haresnape, Gatehouse’un İngiltere’de İslami finans sektörünü geliştirme niyetinde olduğunu söyledi. “En son raporumuzu [İslami pazarlama ajansı] Ogilvy Noor ile birlikte hazırladık çünkü pazar hakkında anlamlı bir araştırma yoktu.” dedi.

İngiltere’de 2008 yılında kurulan Gatehouse, 1,8 milyar dolarlık varlığa sahip olan Katar merkezli Al Rayan Bank’ın liderliğindeki İslami finans kurumunun bir parçasıdır.

Haresnape, ülkenin genişleyen genç Müslüman nüfusunun etkisiyle Birleşik Krallık İslami finans piyasası için büyümeyi öngörüyor, ancak farkındalık ve eğitimin artmasında kilit faktörler olacağına değindi. “Anketimizde bir miktar pozitiflik var, ancak daha fazla yönelim elde etmek için farkındalık yaratmamız gerekiyor, ”dedi. “İslami bankacılık, geleneksel bankacılık ile aynı garantilerle daha iyi mevduat oranları sunabilir. […] Daha fazla rekabetin oluşması pazarın büyümesine yardımcı olabilir.”
Gatehouse araştırması, farkındalığı artırmak ve İslami finansa dair olumsuz algıları ele almak için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini ortaya koydu. Ankete göre, kullanıcı olmayanların sadece üçte biri İslami finansı “olumlu” görüyor ve Müslüman tüketicilerin neredeyse üçte ikisi Şeriat uyumlu ürünlerin doğruluğu konusunda “şüpheci” tavır sergiliyor.
Ogilvy Noor Başkan Yardımcısı Shelina Janmohamed, İslami finans endüstrisinin tüm kilit engellerin nerede olduğuna bakması ve bireysel bir kurumun veya endüstrinin yatırım yapması gerekip gerekmediğini sorması gerektiğini söyledi… “Benim düşüncem, Müslüman topluluklar için sektör çapında bir kampanya olması gerektiğidir.” dedi.
Janmohamed, “Müslümanlar genellikle İslami finansmanı alıp almayacaklarını görmek için akranlarına bakıyorlar. Yani eğer bankalar toplulukların dikkatini çekmeyi başarabilirlerse, bu oldukça büyük bir ilgi ve dalgalanma için tetikleyici nitelikte olacaktır.”dedi. Gatehouse raporuna göre, arkadaşlar, aile ve meslektaşlar, İslami finansı hiç kullanmamış olanlar arasında en yaygın bilgi kaynaklarıdır. Henüz Şeriat uyumlu ürünler kullanmayanların yüzde 34’ü bu kanallardan haber almıştır.
İngiltere İslami Finans Konseyi’nin (IFCUK) danışma kurulu üyesi Omar Shaikh, İslami finansın henüz uygun bir perakende portföy oluşturmayı başaramamış genç bir endüstri olduğunu söyledi. “Böylesine küçük bir portföyle, endüstrinin yeterli penetrasyona sahip olmaması şaşırtıcı değil. Kuşkusuz, yeni İslami finans ürünlerini formüle etmede bazı zorluklar var, ancak henüz hiç kimse onu ortadan kaldırmak çin gerekli gayreti göstermedi.” Öte yandan Shaikh, Müslüman mevduat tekliflerinin düzenli olarak anaakım medya kanallarına ve sıralamalarına yer vererek daha görünür hale geldiğini söyledi. İngiliz nüfusunun genel olarak hem geleneksel hem de inanç temelli finans konusunda yetersiz olduğundan söz etti. “Genel olarak büyük bir farkındalık açığı var, ayrıca pek çok Müslüman İslami finans ürünlerinin var olduğunu bile bilmiyor.” dedi.
Shaikh, perakende bankalara güçlü tanıtım gezileri ve pazarlama unsurları ile sistematik yapılandırılmış kampanyalar yürütmesini önerdi. “İslami finansın İngiltere’ye getirilmesiyle ilk aşama tamamlandı; başarılı oldu. İkinci aşama için çalışmalarımız artarak devam edecek.”

 

Kaynak: Zawya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir