İnsani Krize Çözüm İslami Finans’da!

 Tüm dünyada, savaşlar, şiddet ve zulüm, rekor sayıda insanın evlerinden olmasına neden olmaya devam ediyor ve bunun çözümünün İslami finansla mümkün olduğu düşünülüyor

BMMYK, Birleşmiş Milletler Mülteci Ajansı, 2018’de her gün ortalama 37.000 kişinin evlerinden uzaklaşmak zorunda kaldığını tahmin ediyor. Çalkantılı zamanlarda yaşıyoruz ve hem kendi ülkelerinde hem de sınır ötesi bölgelerde güvenlik arayışı içinde olan insanların rekor sayılarına tanık oluyoruz.

Yerinden edilmedeki bu hızlı büyüme, yerinden olmuş kişiler için çözüm bulma oranını aşmaya devam ediyor. Dünyanın dört bir yanındaki krizler, kaynaklar için rekabet ediyor ve yardım kuruluşları donör yorgunluğu nedeniyle tehdit altında. Uluslararası finansmanın azaltılması, yardım kuruluşunun yerlerinden edilmiş kişilere zamanında yardım sağlama becerisi üzerinde ciddi bir etkiye sahip.

Bu krizlerin uzun süren  ve gittikçe karmaşık hale gelen doğası, yerinden olmuş kişilerin  kısa ve uzun vadeli ihtiyaçlarını ele almak için yeni ve yenilikçi yaklaşımlara ihtiyaç duyulduğunu açıkça ortaya koydu.

Dolayısıyla bu gerçekler, küresel bir çaba ve bütün bir toplum yaklaşımı gerektiriyor ve İslami finans ve hayırseverlik, dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin hafifletilmesinde büyük bir rol oynayacak olan bir çözüm.

Müslüman dünyanın filantropiyi zorunlu sadakalarla dönüştürme potansiyelini kabul eden BMMYK Mayıs 2019’da Mülteci Zekat Fonu’nu başlattı. BMMYK’nın mevcut zekat programını en savunmasız, yerinden edilmiş nüfuslara yardım etmeyi amaçlayan küresel bir fona dönüştüren, şeriatla uyumlu, küresel bir yapı İslami kurumların ve aynı zamanda sosyal sorumluluklarını yerine getirmekte olan bireylerin ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Fon, BMMYK’nın yerinden edilen çocukları, kadınları ve ihtiyacı olan erkekleri desteklemek için mevcut bağış seçeneklerini çeşitlendirmesini sağlayacak.

Araştırmalar, zekatın dünya çapında 76 milyar ABD doları olduğunu ve Müslümanların zekatın yükümlülüklerini güvenli bir şekilde yerine getirmeleri için uygun mekanizmaların mevcut olması durumunda potansiyel olarak 356 milyar ABD doları gibi yüksek bir miktara ulaşabileceğini göstermektedir.

Dünyadaki bağışçıların cömert katkıları sayesinde Mülteci Zekat Fonu ile  muazzam bir pozitif destek topluluğuna tanık olundu. Alınan bağışlar, Yemen, Lübnan, Irak, Mısır, Ürdün ve Moritanya’da nakit yardımı ile 640.000’den fazla mülteciyi ve ülke içinde yerlerinden edilmiş kişileri (IDP) desteklemeye başladı. Mülteci Zekat Fonu  lansmanından bu yana kısa bir süre sonra, Myanmar’daki Rakhine Eyaleti’nin çatışmasına bağlı olarak yer değiştiren Bangladeş’teki Rohingya mültecilerini kapsayan coğrafi destek kapsamını genişletti.

Bu, Müslüman toplulukların cömertliği sayesinde elde edilen ve Müslümanlar olmadan mümkün olmayacak büyük bir başarıdır.

Kaynak: Salaam Gateway

İnsani Krize Çözüm İslami Finans’da!” için 2 yorum

 • Aralık 3, 2019 tarihinde, saat 4:32 pm
  Permalink

  Kesinlikle doğru bi yaklaşım.Müsluman , garibanin ,ihtiyacı olanin herzaman yanindadir.Bu destek maddi ve manevi olarak sürecektir

  Yanıtla
  • Aralık 3, 2019 tarihinde, saat 6:02 pm
   Permalink

   teşekkürler

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir