IsDB, Burslu Öğrenim Programı İçin Fransa ile Anlaşma İmzaladı

İslam Kalkınma Bankası (IsDB), Fransa Avrupa ve Dışişleri Bakanlığı ve Campus France ile ortaklık yaparak üye ülkelerden gelen öğrencilerin Fransız Üniversitelerinde öğrenim görmelerine izin veren ortak bir uluslararası burs  programı başlattı

İslam Kalkınma Bankası (IsDB), insan kapasitesinin geliştirilmesini ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine (SDGs) ulaşılmasını amaçlayan ortak bir uluslararası burs programı başlatmak için Fransız Avrupa ve Dışişleri Bakanlığı ve Campus France ile ortaklık kurdu.

Bu girişim, IsDB’nin 57 üye ülkesinin ve üye olmayan ülkelerde Müslümanların Fransa’daki saygın üniversitelerde eğitim görmesini sağlayacaktır.

Lisans, yüksek lisans ve doktora seviyelerinde yer alan 200 öğrenci ve akademisyen, bu burs için başvuruda bulunma ve belirli kalkınma alanlarında gelişme fırsatına sahip olacak, özellikle toplulukları güçlendirmek ve ulusal ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni (SKH) içeren küresel kalkınma planları bu kapsamdadır. Bu, öğrencileri kendi ülkelerinin gelişimine bağlı profesyoneller haline getirecektir.

IsDB Grubu’nun 57 üye ülkesinin yarısından fazlası En Az Gelişmiş Ülkeler (LDC) olarak kategorize edilmiştir ve eğitim dahil tüm kalkınma sektörlerinde başarılı olmak için uluslararası desteğe ihtiyaç duymaktadır. Bu ortak burs sayesinde, IsDB, Banka burs programlarından yararlanan 17.000’den fazla öğrenci ve akademisyene katkıda bulunacak.

Burs programına ilk giriş 2020-2021 akademik yılı için Fransız Üniversitelerine sıfır öğrenim ücreti ile kabul edilecektir. Buna ek olarak, Campus France akademik başarılarını sağlamak ve mali haklarını, konaklama, sağlık sigortası kapsamlarını eşit derecede kolaylaştırmak için gerekli mentorluk, rehberlik ve danışmanlık hizmeti sunacaktır. Campus France ayrıca IsDB burs programını tüm IsDB üyesi ülkelerde ve Fransa’da tanıtacaktır.

İmza törenine ISDB Grubu Başkanı Sayın Dr. Bandar Hajjar, Fransa Avrupa ve Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Sayın François Delattre, Campus France Genel Müdürü Bayan Béatrice Khaiat ve IsDB Burs Programı Şefi ve Bilim, Teknoloji ve Yenilik Başkanı Dr. Hayat Sindi katıldı.

Lansman etkinliğinde konuşan İslam Kalkınma Bankası Grubu Başkanı Dr. Bandar Hajjar, “Bu Programda Campus France gibi önde gelen bir kurumla ortaklık yapmak, akademik mükemmelliği ve uygulayıcıların liderliğini teşvik etme amacıyla birleştiren eşsiz bir dönüşüm deneyimi sunuyor. Bu, IsDB’nin Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitim Yoluyla Toplulukları Güçlendirme görevinin merkezinde yer alıyor.” dedi.

Campus France Genel Müdürü Bayan Béatrice Khaiat, “IsDB ile ortak program dünya çapındaki Fransız kurumlarına ulaşmak için önemli bir kilometre taşıdır. Fransa, IsDB öğrencilerine kaliteli eğitim sistemi ve gelişmiş araştırmalar sunmayı sağlayacak ve son derece zengin bir kültürel altyapı ve evrensel zorlukları ele alma ve ülkelerinde liderlik rolü oynama deneyimlerini paylaşmak için eşsiz bir fırsat sunacak.” dedi.

 

Kaynak: IsDB

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir