ISDB’den IFSB’ye Teknik Yardım Hibesi

İslami Finansal Hizmetler Kurulu(IFSB), İslam Kalkınma Bankası’ndan(ISDB) 10 IFSB standardını Rus diline tercüme etmesi için Teknik Yardım hibesi aldı

İslami Finansal Hizmetler Kurulu (IFSB) ve İslam Kalkınma Bankası (ISDB), 10 Aralık 2019 tarihinde, Teknik Yardım Hibe anlaşması imzaladı. ISDB’den IFSB’ye yapılacak olan söz konusu teknik yardımın 2019’dan 2021’e kadar üç yıllık bir süre içerisinde uygulanması planlanmaktadır.

Teknik Yardım fonu nedir ?

Teknik Yardım fonu, İslami bankacılık, İslami sermaye piyasaları ve İslami sigorta (tekafül) sektörlerini kapsayan 10 IFSB standardının Rus diline çevrilmesi için kullanılacaktır. IFSB Stratejik Performans Planının bir parçası olan bu hizmetin amacı, Rus dilinin yaygın olarak kullanıldığı ülkelerde İslami finansa dair farkındalığı artırmak ve İslami finansın yayılmasını desteklemektir.

IFSB Genel Sekreteri Dr. Bello Lawal Danbatta, IFSB, Rusça konuşulan ülkelerde İslami finansın büyümesini ve gelişmesini sağlayacak olan ISDB’nin bu yardımını takdir ettiğini belirtti. Ayrıca, IFSB standartlarının Rusça’ya çevrilmesinin, İslami finansal hizmetler endüstrisini etkin bir şekilde düzenlemesi ve denetlemesi için gerekli donanıma ulaştıracağını, bunun da kademeli olarak temel atma konusunda olumlu bir etkisi olacağını ekledi.

IFSB

İslami Finansal Hizmetler Kurulu 2003’te kurulmuştır. IFSB , Standartları belirleyen ve İslami bankacılık ve finans düzenleme ve denetleme kurumları için rehberlik sağlayan uluslararası bir organdır. Malezya’nın Kuala Lumpur kentinde bulunmaktadır.

ISDB

İslam Kalkınma Bankası 7 Aralık 1973’te, tamamı İslam Konferansı Örgütü’ne üye 7 ülke tarafından, geri kalmış İslam ülkelerini kalkındırmak amacıyla kurulmuş olan kurumdur. Merkezi Cidde’dedir. Başkanlığını Dr. Ahmad Mohamed Ali Al MADANI yürütmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir