İSEDAK Sermaye Piyasası Düzenleyicileri Forumu toplantısı gerçekleştirildi

İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesinin (İSEDAK) düzenlediği, Sermaye Piyasası Düzenleyicileri Forumunun 11’inci yıllık toplantısı gerçekleştirildi.

1 Kasım 2022 tarihinde çevrim içi olarak gerçekleştirilen Foruma, Arnavutluk, Azerbaycan, Afganistan, Bangladeş, Birleşik Arap Emirlikleri, Brunei, Endonezya, Filistin, İran, Katar, Kuveyt, Lübnan, Malezya, Mısır, Maldivler, Pakistan, Suudi Arabistan, Sudan, Türkiye ve Ürdün yetkili otoritelerinin temsilcileri katıldı.

Toplantıya temsilen katılan kuruluşlar arasında ise, Borsa İstanbul, Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK), İslam Ülkeleri İstatistik Ekonomik Sosyal Araştırma Eğitim Merkezi (SESRIC), Uluslararası Menkul Kıymet Komisyonları Örgütü (IOSCO) ve Birleşik Krallık Finansal Düzenleme Otoritesi (FCA) yer aldı.  
 

– “Sermaye piyasalarının ve üye ülkeler arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi”

Forumun temel amacı; İslam İşbirliği Teşkilatına üyeliği bulunan ülkelerin, sermaye piyasası alanındaki düzenleyici otoritelerinin idari kapasitelerinin artırılması, sermaye piyasalarının ve üye ülkeler arasındaki işbirliğinin geliştirilmesidir.,

 

Bu yıl düzenlenen toplantıda ise, pandemi sonrası dönemde sermaye piyasası otoritelerinin finansal piyasaların işleyişine ilişkin aldığı tedbir ve düzenlemeler, sermaye piyasalarında sürdürülebilirlik, risk ve fırsatlar ile denetim ve gözetim alanında teknolojinin kullanımı (RegTech ve SupTech), finansal teknolojiler yardımıyla İslami finansın geliştirilmesi ve kripto varlıklara ilişkin anket çalışması konuları ele alınmıştır. 

Ayrıca, 16 Eylül 2022’de kamuya açılan GEFAS Platformu (Gayrimenkule Dayalı ve Gelişen Finansal Araçlar Bilgi Sistemi, https://gefas.gov.tr/) hakkında Forum üyeleri bilgilendirilerek, söz konusu Bilgi Platformuna katılmaları yönünde çağrıda bulunulmuştur.

İSEDAK Sermaye Piyasası Düzenleyicileri Forumuna ve toplantıya ilişkin bilgilere  http://www.comceccmr.org/  uzantılı internet sitesinden ulaşılması mümkündür.

İSEDAK Üye Devletleri Sermaye Piyasaları Düzenleyici Forumu Hakkında;

2009 ve 2010’daki 25. ve 26. İSEDAK toplantıları, İslam İşbirliği Teşkilatı (İKÖ) Üye Devletlerini ve ilgili İİT Kurumlarını, İİT Üye Devletlerinin sermaye piyasası düzenleyici kurumları ve Türkiye Sermaye Piyasası Kurulu için bir işbirliği mekanizması geliştirmeye çağırdı. (SPK) bu amaçla İİT sermaye piyasası düzenleyici otoriteleri için bir toplantı düzenlemekle görevlendirilmiştir. Bu çerçevede, “İSEDAK Sermaye Piyasası Düzenleyicileri Konferansı ve Yuvarlak Masa Toplantısı” 16-17 Eylül 2011 tarihlerinde Sermaye Piyasası Kurulu tarafından İstanbul’da 13 Üye Devletten 20’den fazla katılımcı ile gerçekleştirildi. İSEDAK üyesi ülkeler sermaye piyasası düzenleyici otoriteleri arasında koordinasyon, işbirliği ve bir İSEDAK Üye Devletleri Sermaye Piyasaları Düzenleyici Forumu oluşturulmasına yönelik olasılıkları ve ihtiyaçları araştırmayı amaçlayan toplantılar düzenlenmektedir.

25. ve 26. İSEDAK Genel Kurul çağrıları ve üye ülke delegelerinin görüşleri doğrultusunda  “İSEDAK Sermaye Piyasası Düzenleyicileri Forumu”  kuruldu ve Türkiye Sermaye Piyasası Kurulu, Forum Sekreterliği olarak tayin edildi.

İSEDAK Üye Devletlerinin Sermaye Piyasası Düzenleyicileri’ne buradan ulaşabilirsiniz;

http://www.comceccmr.org/Home/Sayfa/11

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir