İSEFAM Kitap Müzakerelerinde “İyi, Kötü & Ekonomi”

İSEFAM Kitap Müzakereleri kapsamında Tomas Sedlacek’in “İyi, Kötü & Ekonomi” kitabı Dr. Öğr. Üyesi Kenan Göçer’in sunumuyla müzakere edilecektir

“İyi, Kötü & Ekonomi – Gılgamış’tan Wall Street’e İktisadi Anlam Arayışı” isimli kitabında Tomáš Sedláček, “Ekonomi iyi ve kötü hakkındadır” önermesini tartışmaktadır. Sedláček, bu kitabıyla ekonomi öğretisini derinden sarsıyor. Günümüzde katı matematik kalıplara sığdırılmak istenen ekonomi “bilimi”nin, aslında kültürel bir fenomen, uygarlığımızın bir ürünü olduğunu; hem zenginlik hem de ahlak teorisi üzerine yazan Adam Smith’le, yani felsefenin içinde başladığını, tarih, mit, din ve etikle yoğrularak ortaya çıktığını anlatıyor.
Sedláček, Gılgamış Destanı’ndan Eski Ahit’e, Descartes ve Adam Smith’ten Dövüş Kulübü ’ne, psikolojiden edebiyata, sinemaya her yerde ekonominin ruhuna ilişkin meta-ekonomik soruların peşine düşüyor:
• Ekonominin anlamı ve amacı nedir?
• Teknik olarak yapabileceğimiz her şeyi etik olarak da yapabilir miyiz?
• Karşılığını ödeyerek iyi olabilir miyiz?

İslam Ekonomisi ve Finansı alanındaki literatürde önemli görülen ve alanda çalışan akademisyenler ile öğrencilere katkı sağlayacağı düşünülen makale/kitap/kitap bölümlerinin müzakere edildiği İSEFAM Kitap Müzakereleri kapsamında 28 Şubat 2020 tarihinde müzakere edilecek kitap Tomas Sedlacek’in kaleme aldığı “İyi, Kötü & Ekonomi – Gılgamış’tan Wall Street’e İktisadi Anlam Arayışı” kitabı olarak belirlenmiştir.

Kitap müzakere programı yaklaşık 60 ile 90 dk. sürmekte olup daha önceden duyurulan makale/kitap/kitap bölümleri 30-45 dk. boyunca bir kişi tarafından sunulur ve daha sonra konu tüm katılımcıların yorumlarına ve soru/cevap kısmına ayrılır.

Katılım herkese açık olup kayıt gerekmemektedir.

Tarih: 28 Şubat 2020 14:00

Yer: İSEFAM Seminer Salonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir