İSİFAM’dan Dünya’da ve Türkiye’de Kitle Fonlaması Uygulamaları: Mevcut Durum ve Gelecek Öngörüleri Paneli

“ Dünya’da ve Türkiye’de Kitle Fonlaması Uygulamaları” paneli: İbrahim Sırma, Ahmet T. Keşli, Hakan Yıldız ve Burak Görmez’in katılımlarıyla gerçekleştirilecektir.

Kitle Fonlaması nedir?

Kitle Fonlaması, bir proje veya girişimin bir grup insan tarafından internet aracılığı ile finanse edilmesidir.

Dünyada en bilinen kitlesel fonlama sitesi Kickstarter. Sitenin istatistiklerine göre, an itibarı 72.000 proje başarıyla fonlanmış. Toplam projeler için 1 milyar dolardan fazla para toplanarak fonlamış. Sitede fonlanan en ciddi projelerden biri ise Pebble isimli akıllı saat. Bir hayal olarak başlayan Pebble, 10 Milyon Doların üzerinde bir fon toplayarak tarihe geçti. Şu anda ticari bir şirket olarak faaliyet gösterirken,  ABD’nin en büyük teknoloji mağazalarından biri olan Best Buy’larda da satılıyor. Tabi çok komik projeler de var. Mesela Patates Salatası projesi. Bu projede Zack Brown, destekçilere patates salatası ve farklı versiyonlarını öneriyor. Toplam 10$ istemiş ve 6900 kişiden yaklaşık 55 bin dolar toplamış!

Ayrıca Türkiye’de de birçok kitlesel fonlama şirketi faaliyete geçti.

Bunların başında fongogo  geliyor. 2013’de İstanbul’da kurulan şirket, kırsalda yaşayan çocukları sanat ve sinemayla tanıştıran sinemasal sosyal ve ekolojik olarak sorumlu ürün satışı yapılan good4trust web sitesi ve Türkiye’nin ilk yeşil iş dergisi EkoiQ olan projelere finansman sağlamış. Kurucu ortağı Louise Westelind, kitlesel fonlama konusunda yapılacak yasal düzenlemelerin yapılmasıyla sektörün daha da büyüyeceğini belirtiyor.

Başka bir örnek ise yenilikçi teknoloji projelerine öncelik veren arikovani. Arıkovanı, projelerin toplumdan geri bildirim almasını da sağlayarak projelerin gelişmesine ve hedef kitlenin ihtiyaçlarına daha iyi hizmet edebilmesini sağlıyor. Katkı payı, komisyon veya hizmet ücreti almayarak öne çıkan Arıkovanı, kitlesel fonlama kültürünün gelişmesini amaçlayan bir sosyal girişim olarak konumlanıyor.

Yaratıcı projelerin fonlandığı fonlabeni ise, ‘Shakespeare Kuralı’ ile işliyor; projeler ya tamamen fonlanıyor ya da hiç bir fon almıyorlar. Daha düşük miktarlı fonlama projelerine de açık olan FonlaBeni, sanatçılar, film yapımcıları, müzisyenler, yazarlar, küratörler, çizerler, performans sanatçıları gibi yaratıcı projelerle uğraşan kişilere ulaşmak istedikleri fonlara erişmelerini sağlıyor.

Tarih: 10 Aralık

Saat: 17.00

Yer: Seyyid Hasan Paşa Medresesi Kimyager Derviş Paşa Sk. No:16, 34134 Beyazıt/İSTANBUL

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir