İslam İktisadı Kaynakları İKAM’da

İKAM tarafından oluşturulan İslam İktisadı Bibliyografyası, alandaki araştırmacıların kaynaklara online erişimini kolaylaştırıyor

İslam İktisadı Araştırma Merkezi (İKAM), Ülkemizde ki İslam İktisadı çalışmalarının gelişimine katkıda bulunmak amacıyla İLKE İlim Kültür Eğitim Derneği bünyesinde 2016’da kuruldu. İKAM, yayın, sempozyum, eğitim, sunum, seminer, rapor, dergi, çalıştay ve konferans gibi çeşitli faaliyetler ile alana katkı sağlamaktadır. Akademisyen ve genç araştırmacılara İslami İktisat alanında yeni çalışmalar üretmesi için zengin içerikli bir ortam sağlamak amacıyla İKAM tarafından İslam İktisadı Bibliyografyası oluşturulmasına karar verildi. Bu çerçevede İslam İktisadında mevcut çalışmaların açıklamalı bir bibliyografyasının, alandaki araştırmacıların kaynaklara erişimini kolaylaştıracağı görülmektedir. Proje kapsamında oluşturulan online veri tabanı, özellikle 1970’lerin ortasından günümüze kadar yayınlanmış olan literatürün büyük bir kısmını içermektedir.

İKAM’ın açıklamalı bibliyografyası, özellikle son kırk yıl boyunca yayınlanmış olan İslam İktisadı ve Finansı alanındaki tüm literatürü içeren bir veri tabanıdır.  Eklenen kaynaklar arasında kitaplar, kitap bölümleri, dergi makaleleri, raporlar, konferans bildirileri ve tezler bulunmaktadır.

Bibliyografya web sitesi Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde kullanılabilmektedir. Kullanıcılar anahtar kelime, başlık, alan, konu ve tarihe göre arama yapabilir ve farklı filtreler kullanarak aramalarını özelleştirebilirler.

Yeni eserlerin de eklenmesiyle zenginleşen Bibliyografya’da şu anda 5 dilde toplam 10435 eser bulunmaktadır. bunlardan 4878’i makale, 2952’si kitap, 726’sı kitap bölümü ve 1800’den fazlası diğer eserleri içermektedir.

Bibliyografyaya ulaşmak için buraya tıklayınız.

Kaynak: İKAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir