İslam Kalkınma Bankası Grubu (IsDB) COVID-19 İle Mücadele İçin 730 Milyon Dolar Değerinde Tesis Kurdu

Hızla yayılan koronavirüsün ardından üye ülkelere destek vermek ve yayılmaya devam eden pandeminin olumsuz sağlık ve sosyoekonomik etkisini azaltmak için İslam Kalkınma Bankası Grubu (IsDB), 730 milyon dolar değerinde özel bir Stratejik Hazırlık ve Müdahale Tesisi kuruyor

Tesis, IsDB üyesi ülkelerde pandeminin yayılmasını ve etkisini en aza indirgemek ve dayanıklılıklarını arttırmak için hem kamu hem de özel sektöre finansman sağlayacak.

IsDB, fonları üye ülkelerini desteklemek için hızlı bir şekilde mevcut tüm finansman araçlarını kullanacaktır.

IsDB’de yapılan açıklamada: “SPRF fonu COVID-19’un yayılmasını içeren müdahaleleri hedefleyecek, pandeminin özellikle yoksullar üzerindeki sosyo-ekonomik etkisini en aza indirecek ve üye ülkelerin salgınlara yanıt verme konusunda dayanıklılığını artıracaktır” denildi.

Tesis, sağlık sistemlerinin güçlendirilmesini, ulusal salgın hazırlık ve müdahale planlarının finansmanını, toplum bilincini ve eğitimini, hastalık gözetimini, veri toplama ve analizini, temel sosyal hizmetlerin sürdürülmesini, sosyal güvenlik ağlarının sağlanmasını ve özel sektör faaliyetlerini destekleyecektir.

IsDB Grubu ayrıca araştırma ve geliştirmeye yatırım yapacak, salgının önlenmesi ve kontrol altına alınması için teknik yardım sağlayacaktır. Buna ek olarak Banka, diğer üye ülkelerden gelen yanıt ve yönetimde, en iyi uygulamaları ve teknik uzmanlığı paylaşmak için Ters Bağlantı programı tesisini kullanacaktır.

Kaynak: Zawya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir