İslam Kalkınma Bankası Türk Eximbank ile İşbirliğini Genişletiyor

“Biz İslam ülkelerini yanımızda görmek istiyoruz. İslam Kalkınma Bankası her zaman yanımızda oldu”

İslam Kalkınma Bankası Türkiye’deki ortaklarıyla imza töreni gerçekleştirdi. İmza töreninde konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan İslam ülkelerini hep birlik içinde görmekten mutluluk duyduğu ve işbirliklerinin artması gerektirdiğini belirtti. Törende yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi:

“Türkiye 4 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapmakta. Biz İslam ülkelerini yanımızda görmek istiyoruz. İslam Kalkınma Bankası her zaman yanımızda oldu. Küresel ticaret ve yatırım finansmanının en önemli aktörlerinden olan İslam Kalkınma Bankası ile Türkiye’nin en değerli finansal kurumlarından biri olan Eximbank’ın iş birliği anlaşmasına şahitlik yapacağız. Bu da desteklerin bir adımı… Zaten sürekli olarak kendileriyle iş birliği yapıyoruz. Türkiye, küresel ekonominin en dinamik ekonomilerinden birisi. Dış ticaret portföyü çok geniş. Dünyanın birçok yerinde Türk ürünlerimiz mevcut. İhracatçılarımız için de Eximbank’ın rolü çok büyük. Türkiye’deki ihracat kredilerinin yüzde 53’ü tek başına Eximbank tarafından finanse edilmiş durumda. Bu sene 10’uncu ayın sonuna kadar gerek kredi gerek sigorta olarak 36,3 milyar dolar ihracat kredi finansmanı sağlamışız. Bundan sonra müteahhitlerimize yönelik sigorta paketlerini daha çok artırmak için devam edeceğiz ” dedi.

İslam Kalkınma Bankası Başkanı Bandar Hajjar :” Türkiye’de ekonomik ve sosyal altyapı, özel sektör gelişimi ve İslami finansı desteklemek için elimizden geleni yapıyoruz. Toplam 11,6 milyar dolarlık finansmanı onayladık. Uluslararası İslami Ticaret Finans Kuruluşu (ITFC), kuruluşundan bu yana ülke için 4,2 milyar dolarlık toplam ticaret finansmanını onayladı. ITFC’nin Türk Eximbank’a verdiği destekten, çoğu KOBİ olmak üzere, yaklaşık 90 bin çalışanı olan ve demir çelik, otomotiv, kimya ve tekstil gibi çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 440 Türk özel sektör şirketi faydalandı. İslam Kalkınma Bankası’na bağlı İhracat Kredisi ve Yatırımların Sigortası Kuruluşu (ICIEC), Türk ihracatçıların küresel pazarlara erişimini ve buralara ulaşmalarını kolaylaştırıyor” dedi.

İslam Kalkınma Bankası Türkiye’de ortaklarıyla imza töreni gerçekleştirdi ve törene, Türk Eximbank, İller Bankası, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Kızılay’ın temsilcileri de katılım sağlayarak çeşitli anlaşmalara imza atıldı.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir