DÜNYA

Kazakistan’da İslami Bankacılık Odaklı İlk Dijital Banka Kurulacak

Katar merkezli Al Rayan Investment, Astana Uluslararası Finans Merkezi’nde (AIFC ) beklenen ödenmiş sermayesi 10 milyon dolar ve kayıtlı sermayesi 20 milyon dolar olan yeni bir bankayı yetkilendirmek istiyor

Kurulacak olan bankanın, Kazakistan’da İslami bankacılık ürünlerinin geliştirilmesine ve son teknoloji fintech ürünlerinin uygulanmasıyla kolaylaştırılmış yatırımlara odaklanacak ilk tam teşekküllü dijital banka olması planlanıyor.

AIFC ve Al Rayan Investment (ARI), önümüzdeki aylarda lisanslama sürecinde işbirliği çerçevesi oluşturan bir Mutabakat Zaptı (MoU) imzalama sürecindedir.
Vali Dr Kairat Kelimbetov, “Al Rayan Yatırım’ın AIFC’de fintech bankası kurma kararını memnuniyetle karşılıyoruz. AIFC’de böyle saygın ve tanınmış bir finansal kurumun varlığı, finans merkezimize uluslararası iş dünyasının güvenini göstermektedir. Al Rayan Bank’ın, Kazakistan’ın yanı sıra bölgedeki İslami finans endüstrisinin gelişmesine önemli ölçüde katkıda bulunacağına ve uluslararası İslami finans merkezi olarak AIFC’yi teşvik edeceğine inanıyoruz.” dedi.

Grup CEO’su Adel Mustafawi, Masraf Al Rayan, “Al Rayan Investment için uluslararası genişleme için ilk pazar olarak Kazakistan ve özellikle AIFC seçildi. Kazakistan Orta Asya’daki İslami finans için önemli bir potansiyel sunan yeni bir merkezdir; AIFC, kendi ikametgahımız Katar Finans Merkezi ile aynı uluslararası en iyi uygulama düzenleme ilkeleri üzerine kurulduğu için bizim için en uygun platformu temsil ediyor. Bu durum, bu kadar umut vaat eden bir pazarda birinci sınıf ürün ve hizmetlerimizi sunma yeteneğimizi hızlandırmalıdır.”

ARI, varlık yönetimi ve yatırım bankacılığı hizmetleri sunmaktadır. Yatırım bankacılığı hizmetleri kurumsal danışmanlık, birleşme ve devralmalar ile kamu borcu ve özkaynak ihraçlarına odaklanmaktadır.

 

Kaynak: MENAFN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir