İslami Bankacılıkta Mega Eğilimler

1000’den fazla küresel endüstri oyuncusu, politika yapıcı, yenilikçi ve paydaş Dünya İslami Bankacılık Konferansı’nın (WIBC)  26’ncısı için Bahreyn’de bir araya geldi

Orta Doğu Küresel Danışmanlar (MEGA) tarafından , dünyadaki en büyük İslami bankacılık ve finans liderlerinin bir araya geldiği program Bahreyn Merkez Bankası (CBB) ile stratejik ortaklık halinde organize edildi. Forum, küresel İslami finans ve bankacılık endüstrisine pusula olarak hizmet etme konusundaki kararlı vizyonu doğrultusunda ‘Bankacılık ve Finansta Mega Trendler’ temasına odaklanıyor.

Bu yılki konferans, İslami finans ilkelerinin standartlaştırılmasını ve uyumlaştırılmasını, birleşme ve satın alma ve konsolidasyon yoluyla değer yaratmayı, sukuk pazarını boyutlandırmayı ve endüstri sorunlarına çözümleri teşvik etmeyi hedefliyor.

CBB bankacılık denetim müdürü Khalid Hamad, “WIBC’de her yıl İslami bankacılık endüstrisinin karşılaştığı en acil sorunları ele aldık. Bu yılki çalışma, İslami finans standartlarının uyumlu hale getirilmesi, dijital dönüşüm, sürdürülebilir finans, birleşme ve devralmalar ile GCC bölgesinde konsolidasyon üzerinde yoğunlaşıyor.” şeklinde açıklama yaptı.

WIBC, bir asırdan fazla bir süredir, C düzeyi yöneticilerin küresel ekonominin sayısız karmaşıklıklarında ve ince nüanslarında gezinme stratejilerini tartışmaları için önemli bir platform oldu. İçinde bulunduğumuz belirsiz ekonomik ortam göz önüne alındığında, bu tartışmalar değişen ekonomik, demografik, teknolojik ve düzenleyici ortamı daha iyi anlamak için daha da kritik olacaktır.” Hamad, “Konferans, sektöre dönük potansiyel tehditler, dijital dönüşüm ve İslami ve İslami olmayan bankacılığa etki eden diğer önemli eğilimleri ele alıyor. İlerlememizi sürdürmek için bu tartışmalar kritik önem taşıyor.” dedi.

Bahreyn Islamic Bank (BisB) Genel Müdürü Hassan Jarrar , ‘Dijital Dönüşüm – Fintech’te İslami Finansın Geleceğini Etkileyen Yeni Eğilimler‘ başlıklı bir panelde yer aldı. Oturum sırasında Bay Jarrar, bankacılık sektörünün son birkaç yılda yüzünün nasıl değiştiğini ve BisB’nin diğer bankalarla birlikte dijital dönüşümü benimsediğini tartıştı. Ayrıca dijital teknolojinin bir işletmenin tüm alanlarına entegrasyonunun bankaların işleyişini ve müşterilere değer verme şeklini önemli ölçüde dönüştürdüğünü, krallıkta bankacılık standartlarını yükseltmek için ileri teknolojilerin benimsenmesi ile sınırları zorladığını vurguladı. Oturumu BisB’nin ilk Sanal Çalışanı Dana’yı tanıtarak tamamladı.

Diğer konuşmacılar şu şekildeydi: CBB Fintech Birim Başkanı Yasmeen Al Sharaf , Moody’s Yatırımcı Hizmetleri Orta Doğu Finans Kurumları Grubu Başkan Yardımcısı ve Kıdemli Kredi Memuru Nitish Bhojnagarwala, Fitch Ratings İslami Finans Küresel Başkanı Beşar Al Natoor , Refinitiv İslami Finans Başkanı Mustafa Adil ve Muhasebe ve Denetim İslami Finansal Kurumlar Teşkilatı Genel Sekreteri Ömer Mustafa Ansari.

2015 yılında tanıtılan ve yıllık WIBC Performans Ödüllerinin temelini oluşturan WIBC Liderler Tablosu: İslami finans endüstrisinin önündeki zorlukları ve büyüme fırsatlarını eleştirel olarak değerlendirmesine yardımcı olmayı amaçlayan, türünün ilk örneği olan kapsamlı bir değerlendirme aracıdır.

WIBC Liderler Tablosu, İslami bankaları, çeşitli finansal ve yönetişim ölçümlerine dayanarak küresel ve bölgesel düzeydeki kilit rakiplerine kıyasla sıralamaktadır. Bu metrikler şunları içermektedir: Finansal İstikrar (Toplam Sermaye ve Sermaye Oranları, Kredi-Zarar Rezervleri Brüt Krediler Oranı, Kredi Zarar Rezervleri Taksitsiz Krediler Oranı, Takipteki Krediler-Brüt Krediler), Finansal Performans (Ortalama Getiri, Varlıklar, Ortalama Özkaynak Kârlılığı, Maliyet-Gelir Oranı, Aktif Büyümesi) ve Yönetişim ve Sosyal Sorumluluk (Finansal Açıklama Endeksi, Kurumsal Sosyal Sorumluluk).

Bireysel metriklere ek olarak, bankalar WIBC Liderler Tablosunun zirvesini oluşturan toplam puan temelinde sıralanacaktır. Bu toplam endeks, bütünsel olarak işletmeleri yukarıda belirtilen mali ve yönetişim önlemlerine göre sıralamaktadır. Değerlendirme çerçevesinin oluşturulmasında kullanılan veriler öncelikle Orbis Bank Focus‘tan alınmaktadır.

 

Kaynak: Islamic Microfinance News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir