İslami Bankalar: Yapısal Avantaj

Körfez İş Birliği Konseyi bankaları zorlu bir yıl geçiriyor

Körfez İş Birliği Konseyi (KİK) ülkelerindeki bankaların kazançları ve karlılıkları, neredeyse tüm gelir kaynaklarındaki bozulma nedeniyle bu yıl zayıflayacak. Düşük varlık büyümesinden muzdaripler; müşteriler için kredi desteği ile birlikte düşen yurt içi faiz oranları nedeniyle daha dar marjlar; düşük ücret geliri; ve daha yüksek kredi değer düşüklüğü ücretleri. Ekonomik büyüme düştükçe kredi aktif kalitesi de tüm iş bankacılığı segmentlerindeki düşüş nedeniyle zayıflayacaktır.

Hem konvansiyonel bankalar hem de rekabet ettikleri İslami finans kurumları daha zayıf performans kaydedecek; ancak İslami bankalar, yapıları ve odakları nedeniyle daha iyi başa çıkabilir.

Kuveyt’teki Kamco Invest Araştırma ve Strateji Başkanı Junaid Ansari, “Pandeminin hem konvansiyonel hem de İslami bankaları etkileyeceğine inanıyoruz” diyor. Bununla birlikte, bireysel bankaların sağlığı, etki düzeyini belirleyecektir. Q4 2019’un çeyreklik kazançlarına dayanan hesaplamalarımıza göre, KİK İslami bankaları, konvansiyonel bankalar için yüzde 80’e kıyasla yüzde 82 ile biraz daha yüksek bir ortalama kredi / mevduat oranına sahip ”dedi.

Daha İyi Marjlar

Ansari’ye göre, GCC İslami bankalarının marjları, bölgedeki konvansiyonel bankalar için yüzde 3.4’e karşı 2019’te yüzde 3 olarak gerçekleşti ve bu da daha yüksek mevduat kullanımına dayalı daha fazla karlılığı destekliyor.

KİK bankaları, çoğu durumda ABD Merkez Bankası’nın faiz oranını takiben, Mart ayında faiz oranlarını 125 baz puan düşürdü. Marjlar düşecek, ancak İslami bankaların daha geniş marj tamponu, bu yıl rakiplerinden daha iyi getiri kaydetmelerine yardımcı olabilir.

Emirates NBD Finansal Piyasalar Araştırmaları Direktörü Aditya Pugalia, “Pandeminin gerçek etkisi, genel kayıtların ne kadar çeşitlendirildiğine ve hangi sektörlere odaklandığına bağlı olarak kurumdan kuruma değişecektir” diyor. Bunu söyledikten sonra, “İslami bankalar konvansiyonel bankalara kıyasla daha yüksek bir net faiz marjına sahip olma eğilimindedir. Faiz oranlarının düştüğü bir zamanda, bu yüksek marj, geleneksel bankalara kıyasla faiz gelirine daha büyük bir tampon sağlayabilir.”

Körfez İslami bankaları 2020 yılına genel olarak kaliteli kredi portföyleriyle girmiş; doğrudan finansman veya işlemin bir parçası olarak veya teminat olarak gayrimenkul varlıkları tarafından desteklenebilen imkanlar yoluyla gayrimenkule yüksek oranda maruz kalma eğilimleri önemli bir zorluk olabilir. KİK’nin emlak sektörü son birkaç yıldır rüzgarlarla karşı karşıya kaldı. Talep zayıf ekonomik büyümeye ve yatırım büyümesine düştükçe ve arz akışı devam ederken, bu yıl ve sonraki baskının artması muhtemel. Hem gayrimenkul hem de inşaat sektörleri daha yüksek kredi değer düşüklüğü kaynakları olabilir.

Yine de bölgedeki İslami bankalar, yüksek değer düşüklüklerini kapatmak için genellikle iyi mali profillere sahiptir. KİK’de sermaye yeterlilik oranları yüksektir. Ayrıca, İslami bankalar mevduat müşterilerinden, risk taşıyan yatırım hesapları olarak veya müşteri tarafından herhangi bir risk üstlenilmediği ve kar payının kazanılmadığı bir temelde fon kabul etmektedir. Bu nedenle, belirli müşteri mevduatı türleri için müşteri, bankanın genel olarak kayıpları karşılama kapasitesini destekleyen bir miktar risk üstlenir.

Kaynak: GCC Bank Reports

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir