İslami Finans Global Olarak Güçlenmeye Devam Ediyor

“İslami finans sektöründeki gelişmeler umut vaat etmekte”

Araştırma ve danışmanlık firması DinarStandard ve Malezya Dijital Ekonomi şirketi işbirliği ile yeni yayınlanan 2019’un Küresel İslami Ekonomi Raporunda yer alan bilgilere göre İslami Finans’ın şu anda 24tn dolar’dan fazla küresel varlıkları bulunmaktadır. Bundan sonrası içinse 2023 yılına kadar yıllık yüzde 7.7 bileşik büyüme tahmini ile 2023 yılında 3.8tn dolar’ a ulaşması öngörülmektedir. Ayrıca raporda devletin ‘İslami finansı hesaba katması gereken bir güç halinde geldiğini’ görmesi gerektiğini belirtti. Raporda  endüstri’nin, projeleri finanse etme ve bankalarda kullanmanın daha etik yollarını arayan Müslüman ve Müslüman olmayan yeni müşterileri çekebilmek için şeriat temelli etik ve sürdürülebilir finans ve bankacılık ilkeleri sistemini başarıyla kurduğunu ve bu sürecin sürekli olarak sektörün varlık tabanını genişletmekte olduğuna da yer verildi.

Bölgesel anlamda, Güneydoğu Asya ve Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri, endüstri lideri olmaya devam ederken Batı ve Güney Asya, özellikle Ürdün ve Pakistan şu anda dünyada İslami finans gelişimi listesinde ilk 10 ülke arasında yer alıyor. Raporun bir parçası olan ve sektörün nicel gelişimini, bilgi, yönetişim, kurumsal sosyal sorumluluk ve İslami finans bilincini dikkate alan İslami finans geliştirme göstergesine göre dünyadaki İslami finans geliştirme gösterge endeksinin öncülüğünü sürdüren Malezya’da İslami finansın güçlü rolü, 2017 yılında İslami finansmanın yerli bankacılığa yönelik büyümenin geçen yıla göre yüzde 71’lik bir artışla geleneksel kredileri aştığını vurgulandı. Malezya’nın gösterge endeksindeki en yüksek puana sahip olmasının sebebi ülkenin temel ekonomik büyüme alanlarının ve helal ekonomiye sürekli olarak odaklanmanın bir parçası olarak İslami bir finans ekosistemi oluşturma çabası ile ilişkilendirilmektedir.

Raporda ayrıca, OECD’de en büyük İslami finans sektörüne sahip olan İngiltere dahil olmak üzere geleneksel İslami finans merkezlerinin büyümeye devam ettiği, Avustralya’nın da dahil olduğu yeni ülkeler ve Sahra altı Afrika ülkesi arasında yeni bir rekabetin yaşandığı belirtildi. Kenya ve Uganda’nın yanı sıra Tacikistan ve Özbekistan gibi Müslümanların çoğunlukta olduğu Orta Asya ülkeleri de şu sıralarda İslami finans sektörünü geliştirmek için yeni düzenlemeler üzerinde çalışmakta olduğuna yer verildi. Raporda henüz tamamen gerçekleşmemiş olan İslami finans ürünlerinin birer fırsat olduğunu ve bunların arasında İslami sigorta veya tekafül, murabaha ve vakıf bazlı yeni finansal ürünlerinin geliştirilmesinin daha fazla büyüme vaat eden bir sektör olduğu belirtildi.

İslam ülkelerinde uzmanlık eğitimi veren kurumların az olması nedeniyle, şeriat uzmanlığı, inovasyon ve ürün geliştirme ile teknik İslami finans bilgisi ve yeterliliğinin eksik olması sektörde yetenek eksikliğine de yol açmakta. Bu durum sektörün ilerlemesine engel olsa da artan eğitim girişimleri umut vaat etmektedir.

Kaynak: İslamic Mikrofinance News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir