İslami Finans Kazakistan’da da Etkisini Sürdürüyor

İslami Finans Kazakistan’da hızlı bir şekilde büyüme kaydediyor

Ekonomide çeşitliliği artırma çalışmaları çerçevesinde devlet başkanı düzeyinde yapılan çalışmalarla Kazakistan’ın başkenti Astana’nın uluslararası bir finans merkezi olması yönünde atılan adımlar neticesinde 1 Ocak 2018 itibariyle ülke içinde özerk bir bölge statüsüne sahip Astana Uluslararası Finans Merkezi (Astana International Financial Center, AIFC) resmi olarak faaliyete geçmesi ile birlikte Kazakistan yerel ve bölgesel İslami finans pazarındaki gelişimine hız kazandırdı.Buna ek olarak  AIFC’nin  Kazakistanda’ki faaliyetleri, İslami Finans Ülke Endeksi’nde 2018 yılındaki konumu olan 31. sıradan 24. sıraya yükselmesini sağlayan bir etki yarattı. Tahmin edilene göre İslami bankacılık varlıklarının 2025 yılına kadar ülkenin toplam bankacılık varlıklarının yüzde 1’den yüzde 3’e çıkarmasını sağlayacaktır.

AIFC İslami Finans Dairesi Başkanı Alibek Nurbekov, eski Sovyet ülkeleri arasında İslami finans konusunda bir numara olduklarını ve İslami finansın büyüme potansiyeline sahip olduğunu düşündüklerini belirtti . Alibek Nubekov şunları da ekledi :

“İslami finans şu anda dünya çapında çift haneli bir büyüme görüyor, bu yüzden planımız liderliğimizi geliştirmek ve yeni yatırımcıları çekmeye devam etmek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir