“İslami finans, Sberbank için güzel ve yeni bir iş alanı”

Rus bankası  Sberbank, Mısır’a yapılacak Rus buğdayı ihracatı için finansal anlaşmasını “İslami finans” prensiplerine göre gerçekleştirdi

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank, çarşamba günü yaptığı açıklamada, Mısır’a Rus buğdayı tedarik edilmesi için bir İslami banka referansıyla ilk ticaret finansmanı anlaşmasını gerçekleştirdiğini söyledi.

Suudi Arabistan’ın Uluslararası İslami Ticaret Finansmanı Kurumu (ITFC) ile yapılan anlaşmanın Sberbank’ın İsviçre’deki iştiraki aracılığıyla gerçekleştirildiği de belirtildi.

Sberbank’ın yönetim kurulu başkan yardımcısı Oleg Ganeev, “Anlaşma kapsamında, Mısır’a Rus buğdayı tedarik etmek için bir ihracat akreditifi düzenledik.” dedi.

Bankanın uzun vadeli bir müşterisi ve tarım ürünleri ticaretinde önemli bir tüccar olan Mısır’ın devlet tarafından işletilen Tedarik Emtia Genel Kurumu (GASC), anlaşmada alıcı olarak hareket etti.

“İslami finans, Sberbank için nispeten yeni bir iş alanıdır,” diyen Ganeev, anlaşmanın “müşterilerimiz için bu iş alanını geliştirmek için yeni fırsatların önünü açacağını” beklediğini ekledi.

Rus bankası, ITFC’nin Mısır’a Rus buğday ihracatındaki payını önemli ölçüde artırmasını sağlayacağını söyledi. Mısır, dünyanın en büyük buğday ithalatçısı ve Rus buğdayının en büyük alıcısı konumuna sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir