“İslami Finans Uzmanları İçin Etik Kurallar”

AAOIFI, endüstriye yönelik “İslami finans profesyonelleri için etik kurallar” konusunda nihai standardı yayınladı

Bu çalışma, AAOIFI’nin Ocak 2017’de başlamış olan kapsamlı Etik projesinin bir parçası olarak geliştirmeyi planladığı dört temel belgenin ilkinin tamamlandığını gösteriyor. Etik kurumsallaşması için sağlam bir etik altyapısı geliştiren; İslami finans profesyonellerinin etik anlayışlarını güçlendirmelerine ve kendilerini etik zorluklardan veya ikilemlerden başarıyla geçebilme yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olmak için gerçek dünya ve / veya varsayımsal vaka çalışmalarından oluşan etik kurallara tabi  olan bir el kitabı sunuyor. AAOIFI söz konusu standardın yayınlamasıyla özellikle İslami finans ürünleri ve hizmetleri sunan finans kurumlarına ulaşmayı hedeflemektedir.

Yeni çıkarılan etik kuralları, sırasıyla 1999 ve 2001 yıllarında AAOIFI tarafından daha önce yayınlanan iki etik standardının yerine geçer. Yeni bir kod geliştirmenin amacı, İslami finans profesyonellerine etik kavramını daha iyi ve daha kapsamlı bir şekilde kavratmak, basit ve anlaşılması kolay bir formatta yapılandırmak ve en önemlisi, endüstrinin ihtiyaçlarını, beklentilerini ve gereksinimlerini karşılamaktır. Aynı şekilde, çeşitli kurulların (yöneticiler ve akademisyenler) üyeleri, üst düzey yöneticiler ve İslami finans kurumlarının (IFI) personeli ile endüstri düzenleyicilerinin yer aldığı farklı paydaşlarla çok sayıda yargı alanında yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Maksimum katılımı sağlamak için standardın geliştirme sürecinde çeşitli aşamalarda çevrimiçi anket ve halka açık oturumlar da gerçekleştirilmiştir.

AAOIFI Genel Sekreteri Sayın Ömer Mustafa Ansari, “İslami finans profesyonelleri için etik kurallar, formun İslami finans ruhu ile uyumlu hale getirilmesini ve sanayinin özellikle Şer’i uyumsuzluk ve itibar risklerinden korunmasını amaçlayan AAOIFI’nin temel standartlarından biri olduğunu belirtti. Bu bağlamda, ilk adım olarak IFI’ların standardı benimsemelerini ve ayrıca tüm düzeylerdeki çalışanlara periyodik etik eğitimi vermelerini şiddetle tavsiye ederiz. Bahreyn Merkez Bankasını, etik eğitimi İslami finans profesyonelleri için zorunlu hale getirdiği için özellikle takdir ediyoruz ve benzer çığır açan inisiyatifler almak için diğer düzenleyicileri dört gözle bekliyoruz.” dedi.

 

Kaynak: Salaam Gateway

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir