İslami Finansın, Brexit’in Ötesinde, Endüstriyel Zorlukları

İngiltere İslami fintech şirketlerinin Brexit’ten önemli ölçüde etkilenmesi pek olası değil, ancak daha içsel zorluklarla karşı karşıya”

Büyüme için finansman önemli bir konu olmaya devam etmektedir. Küresel İslam Fintech 2019 raporuna göre , katılımcılar sermayeye erişim eksikliğini dünya çapında İslami fintechler için ölçeklendirmenin önündeki en büyük engel olarak belirlediler.

Dijital finans firması Elipses ile raporu hazırlayan İngiltere İslami Fintech Panel başkanı Harris Irfan, İslami finansın şimdiye kadar İslami bankacılık sektöründe yoğunlaştığını dile getiriyor. Erken aşama fintech’lerin daha gelişmiş bir risk sermayesi tarzı yatırım süreci gerektirdiğini ve teknolojinin genel olarak sektörü anlamak için kendi uzmanlığını gerektirdiğini ekliyor.

Harris Irfan, “İlk İslami fintech şirketinin İslami bir finans kurumu yerine geleneksel bir özel sermaye veya risk sermayesi yatırımcısı tarafından finanse edilmesi sürpriz olmaz. ” dedi.

Arap Körfezi gibi Müslüman çoğunluk yargı bölgelerindeki önemli zenginliklere rağmen, İslami fintechlerin İslami yatırımcılardan yatırım çekmek için mücadele etmelerinin bir nedeni, özel sermaye ve risk sermayesi endüstrisinin eksikliğinden kaynaklanıyor.

Girişim sermayesi fonu Hoxton Ventures’ın ortağı Hussein Kanji, İslami fintech’lerin geleneksel İslami yatırımcılardan yatırım çekmeyi zorlaştıran bir yapısının olduğunu söyledi.

Harris Irfan, özel sermaye ve risk sermayesi endüstrisinin geleneksel İslami pazarlarda iyi temsil edilmediğini açıklıyor. “Örneğin Körfez’de özel sermaye adına çalışmaların çoğu gayrimenkul fonları etrafında toplanıyor. ” dedi.

Ayrıca, “Büyük egemen ve yarı egemen fonlar teknolojiye yatırım yaptığında bile, genellikle büyük, köklü markalara bakarlar. Erken dönem İslami fintech firmalarına yapılan yatırım, teknolojinin derinlemesine anlaşılmasını, sofistike analizlerin ve cesur, risk nicelikli bir yaklaşımı gerektiriyor.” dedi.

İslami finans endüstrisine bir fintech çözüm sağlayıcısı olan Connectif Technology’nin kurucu ortağı ve ürün geliştirme direktörü Anum Siddiqi, İslami finans hala İngiltere’de niş olduğu ve geniş çapta erişilemediği veya anlaşılamadığı için potansiyel yatırımcı havuzunun dar olduğunu savunuyor.

Bazı katılımcılara göre, İslami fintech’ler gerçek tüketici ihtiyaçlarını karşılamalı ve daha geniş bir nüfusa hitap etmelidir.

Yeni bir dijital İslami bankacılık platformu olan Niyah’ın kurucu ortağı Safdar Alam, “Sadece İslami olduğunu iddia etmek ve müşterileri kazanmak için yeterli olduğunu ummak yeterli değil. ” dedi.

Yetkili, İslami ipotek temin etmenin yanı sıra, İngiltere’deki Müslümanların hizmet ve ürünler için çok az seçeneğe sahip oldukları ya da hiç seçenekleri olmadığını belirtti. “Bu nedenle, Müslüman müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayan yüksek kaliteli ürünlere kesinlikle karşılanmamış bir talep var.”

Bu ürünler Müslüman olmayan müşterilere de hitap edebilir ve Müslümanların ötesine ulaşmanın bir yolu, açıkça İslami veya Arapça olmayan bir isim seçmek kadar basit görünmektedir.

 

Kaynak: Salaam Gateway

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir