İslami Fintech 2020’de Daha Çok İlerleyecek

Salaam Gateway, yakın zamanda gerçekleştirdiği Küresel İslami Fintech Raporu adını verdiği bir araştırmada bu tür şirketler için gelecek yıllara ait beklentileri değerlendirdi. Araştırma, 2020 yılında fintech için katkıda bulunan sektörlerden ikisi olan P2P kitle fonlaması ve challenger bankacılığına dikkat çekiyor. Ayrıca Güneydoğu Asya’nın güçlü bir rakip olacağı öngörülüyor

Londra merkezli bir dijital finans şirketi olan Elipses tarafından yürütülen çalışma, dünyadaki 160 şirketten alınan verileri değerlendirdi. Çalışma, finansal teknoloji, ekosistem oyuncuları, servis sağlayıcılar, finansal kurumlar ve yatırımcılar olmak üzere beş ana kategoriyi kapsamaktadır. Salaam Gateway raporuna göre fintech, bu kategorilerin yüzde 50’sini oluşturuyor ve bunu yüzde 22 ile ekosistem oyuncuları takip ediyor.

P2P ve kitle fonlaması şu anda zirvede olmakla beraber en geniş alana sahiptir. Araştırmaya göre, bu iki alan en yetkin alanlar olmaya devam edecek. Challenger bankacılığının da gelecek yıl için güçlü bir alan olarak karşımıza çıkması bekleniyor. Challenger bankaları, bazen “büyük dört” bankaların sahip olduğu alanlarda uzmanlaşarak, ülkedeki daha uzun süredir kurulmuş olan bankalarla doğrudan rekabet eden, kısa süre önce oluşturulmuş olan perakende bankalardır.

Bahsedilenin yanı sıra, blockchain ve kripto, Robo danışma ve kişisel finans yönetimi ve ikraz da dahil olmak üzere üç umut verici alan daha var.

2020’de en büyük büyümeyi gösterecek bölge hakkında konuşurken, ankete katılanların yüzde 39’u Güneydoğu Asya’nın en fazla büyüyeceğini söyledi. Bunu yüzde 31 ile Ortadoğu ve yüzde 16 ile İngiltere izlemektedir.

Salaam Gateway, sektörlere ve bölgelere bakılmaksızın, bu fintech şirketlerinin ortaklıklardan yararlanabileceğini açıkladı. Bu firmaların diğer İslami fintech firmaları ile ortaklık kurmaya çalıştıkları ve katılımcıların yüzde 40’ının aynı görüşleri paylaştığı da ortaya çıktı. Bu arada, yüzde 20’si İslami bankalarla çalışmak ve yüzde 20’si geleneksel bankalara bakmak istiyor.

Araştırma ekibi tarafından elde edilen veriler dünya çapında 100 adet İslami fintech firmasının bulunduğunu ortaya koydu.

 

Kaynak: Islamic Microfinance News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir