İslami Finteklerin %40’ı Şeriat Sertifikalı, %32’si Gelecekte Sertifika Arayacak

Yapılan ankete göre İslami finteklerin yüzde 40’ı Şeriat sertifikasına sahip, yüzde 32’si ise gelecekte sertifika almaya çalışacak

Küresel İslam Fintech Raporu 2019, Londra merkezli dijital finans firması Ellipses tarafından İngiltere İslam Fintech Paneli ile işbirliği içinde üretildi.

Çalışma beş kategoride dünya çapında 180 şirketten oluşan bir ankete dayanıyor: fintech’ler (yüzde 50), inkübatörler ve hızlandırıcılar gibi ekosistem oyuncuları (yüzde 22), hukuk firmaları gibi servis sağlayıcılar (yüzde 16), finansal kurumlar (yüzde 8) ve yatırımcılar (yüzde 4).

Yanıt verenlerin en büyük grubu, yüzde 38 İngiltere, Orta Doğu’da yüzde 28, Diğer Avrupa’da yüzde 14, Güneydoğu Asya’da yüzde 12, yüzde 6 Kuzey Amerika’dan ve yüzde  2 diğer ülkelerden gelmektedir.

İslâmi fintekleri olan 90 kişiden en büyük grubu İngiltere, diğer Avrupa, Kuzey Amerika, Orta Doğu ve Güneydoğu Asya izlemektedir.

Bu katılımcıların yüzde 24’ü belgelenmemiş ve Şeriat sertifikası almayacak.  Yüzde 4’ü ise Şeriat sertifikası alma sürecindedir.

Kaynak: Salaam Gateway

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir