“İslami Sigortacılık Sisteminin Dinamikleri ve İhtiyaç Gereksinimleri” Hakkında Konuşma Gerçekleştirildi

Katılım Sigortacılığı Derneği Genel Sekreteri Dr. Yunus Emre Gürbüz programda “İslami Sigortacılık Sisteminin Dinamikleri ve İhtiyaç Gereksinimleri” hakkında konuşma gerçekleştirdi.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Bankacılık ve Finans Bölümü ile Medya ve Girişimcilik Topluluğu`nun ortak düzenlediği Finansal Farkındalık Zirvesi: Sigorta Konferansı Uluyazı Kampüsü Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Çankırı Karatekin Ünivesitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhammed Nuri Öner açılış konuşmasında sigortacılığın önemine ve tarihçesine değinerek sigortacılığa ilişkin merak edilen konular hakkında bu tür konferanslarla öğrencilerin bilgilendirildiğini ifade etti.

– “İslami Sigortacılığın payı son 10 yılda %5`e ulaştı”

Konferansın ikinci oturumunda ise kürsüye “İslami Sigortacılık Sisteminin Dinamikleri ve İhtiyaç Gereksinimleri” hakkında konuşmalarını yapmak üzere Neova Sigorta İç Denetim Başkanı ve Katılım Sigortacılığı Derneği Genel Sekreteri Dr. Yunus Emre Gürbüz davet edildi.

İslami sigortacılık ve konvansiyonel sigortacılık arasındaki farka ve İslami sigortacılığın Türkiye`deki son 5 yıl içindeki gelişim sürecinden ve şimdiki sektör payından bahseden Gürbüz “Katılım bankacılığının 30 yıllık geçmişine rağmen sektördeki payı %6`ya yakınken İslami Sigortacılığın payı son 10 yılda %5`e ulaştı” dedi.

İslami Sigortacılığın mevzuatına da değinen Gürbüz “Konvansiyonel sigortacılıktan farkımız toplanan fonların faizli yatırım araçlarına aktarılmaması ve sistemin risk transferine değil risk paylaşımına dayanmasıdır” şeklinde konuştu.

Konferansa Üniversitelerarası Kurul Toplantısı nedeniyle katılamayan Rektör Prof. Dr. Hasan Ayrancı, sosyal medya üzerinden öğrencilerin paylaşımına,”Finansal Farkındalık Zirvesi kapsamında çok önemli konuşmalar yapılıyor. Konuşmacıları, organizasyonu yapan ekibi ve dinleyerek katılanları tebrik ederim” şeklinde yorumda bulundu.

Kaynak: Katılım Analiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir