İslami Sosyal Finansmanı Geliştirmek İçin AAOIFI ve BMMYK Mutabakat Zaptı İmzaladı

İslami sosyal finans alanındaki iş birliğini ve yönetişimi güçlendirmek amacıyla BM Mülteci Ajansı, BMMYK ve İslami Finansal Kurumlar Muhasebe ve Denetim Örgütü (AAOIFI),  üç yıllık bir mutabakat zaptı (MoU) imzaladı. Bu girişim, dünyanın en savunmasız mültecilerinin ve ülke içinde yerinden olmuş kişilerin (ÜİYOK’ler) yararına İslami finans araçlarını daha da geliştirmek amacıyla her iki taraf arasında uzun vadeli bir ortaklığın başlangıcını işaret ediyor

Uluslararası İslami finans uygulamalarının ve finansal raporlamanın küresel standardizasyonunu ve uyumunu yöneten AAOIFI, uzmanlık alanlarını değiştirmek, uluslararası insani yardım kuruluşları için Zekat yönetişim standartları oluşturmak için BMMYK ile işbirliği yapmaktadır.

UNHCR’nin İslami Finans ve Körfez İşbirliği Konseyi Ülkeleri Bölgesel Temsilcisi Kıdemli Danışmanı Khaled Khalifa, “Mali kurumlar ve AAOIFI gibi İslami finans altyapı kuruluşları ile işbirliği ve ortaklıklar UNHCR’nin Mülteci Zakat Fonu katılım stratejisinin merkezinde yer alıyor. Bugün 70 milyondan fazla insanı etkileyen küresel yer değiştirme krizine tepki olarak başka hiçbir etki sağlanamaz. Özellikle yoğun nüfuslu kamplarda veya yoksul kentsel alanlarda yaşayan mültecileri etkileyen COVID-19 salgını ışığında, İslami finans alanındaki kapsamlı uzmanlıklarından yararlanan bu dönüm noktası MoU’nun AAOIFI ile imzalanmasını memnuniyetle karşılıyoruz.” dedi.

Birleşmiş Milletler ajansı AAOIFI Genel Sekreteri ile ilk Mutabakat Zaptı hakkında yorum yapan Ömer Mustafa Ansari, “İslami sosyal finansman araçlarını dünya mültecilerinin yararına uyarlayabilen bu amaçlı yolculuğa UNHCR ile girişmekten memnuniyet duyuyoruz. İslami finans kurumlarını ve diğer endüstri oyuncularını mültecileri desteklemeye yönelik küresel insani müdahaleye dahil etmek için stratejik bir ortaklık kurmayı dört gözle bekliyoruz ”dedi.

2019’da ve iki yıllık bir pilottan sonra, UNHCR, Zekatın ulaşılması zor alanlarda dahil olmak üzere en savunmasız mültecilerin ve IDP’lerin hayatlarını dönüştürme gücünden yararlanan güvenilir, uyumlu ve verimli bir distribütör olan Mülteci Zakat Fonunu başlattı. Sadece geçen yıl Fon, Ürdün, Lübnan, Irak, Mısır, Moritanya, Yemen, Bangladeş ve Malezya’da 1 milyondan fazla insana yardım etti. Fon bu yıl, özellikle küresel bir COVID-19 acil durumunda bu etkiyi ikiye katlamak için ortaklıklardan yararlanmaya devam ediyor.

Kaynak: IFAAS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir