İstanbul Finans Merkezi’nde 2022 Hedefi

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, İstanbul Finans Merkezi (İFM)’nin 2020 yılında öncelediği işlerden bahsederken en önemli işlerinin daha kaliteli finansı Türkiye’ye çekmek olacağını ifade etti. Aşan, “Özellikle Bakanımız Berat Albayrak bize çok destek veriyor. O destekle birlikte bakanlıkla ortak projeler gerçekleştiriyoruz. Dış finansman tarafında, finansmanın coğrafi dağılımını değiştirmek istiyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bu konuda bize hedef verdi.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanıl Aşan, çalışmaların özellik Asya bölgesinde ülkelerde yoğunlaştığından bahsederek bir takım açıklamalarda bulundu. “Sloganımız ‘Yeniden Asya Açılımı’. Bu doğrultuda çalışmalarımıza yoğunlaştık, birçok ülkeyle irtibat kurduk. Çin, Malezya, Singapur ve Katar gibi ülkeler büyük bir potansiyele ve öneme sahip. Endonezya’ya resmi bir ziyaret planlıyoruz. Finansal kaynaklarımızın bir kısmını Batı odaklı olmaktan Asya odaklı olmaya çekmek için çalışıyoruz. Bu arada söz konusu ülkeler ile kendi paraları cinsinden borçlanma alternatifleri de konuşuluyor. ‘Bir Kuşak Bir Yol Projesi’ çok önemli. Bu projenin önemli bir yanı da finans tarafı. Bir yerde ticaret varsa finansmanı da vardır. Oradaki ticaret potansiyeli büyüdükçe o ticaretin finansmanı da gündeme gelecek. Bu ticaretin finansmanı muhakkak dolar ya da avro ile olmak zorunda değil. Bu konuda temas halindeyiz, orayı canlandıralım, kullanalım istiyoruz. Önümüzdeki birkaç yıl Asya ülkelerini şimdiye kadar konuştuğumuzdan daha fazla konuşacağımızı düşünüyorum. Eksen kaymıyor, dünya kayıyor, dünya ekonomisi batıdan doğuya doğru kayıyor.

Finans merkezlerinin bölgesel yoğunlaşmalarına eğinen Aşan, “İstanbul şimdi de bir finans merkezi. İstediğimiz noktada değiliz. Ekonomik büyüklüğümüzü yansıtacak sıralamaya gelmemiz lazım. Projeyi bitirelim, finans merkezleri sıralamasında en az 10 sıra çıkarız. İFM için birtakım teşvikler ve yeni düzenlemeler yapmamız gerekiyor. Bazı düzenlemeleri genele yayamıyorsunuz. O nedenle belli bölge oluşturuyorsunuz. Bu sebeple böyle bir bölge oluşturmamız lazım.” dedi.

Katılım finans için önemli bir potansiyel barındıran ve küresel finans merkezi olması öngörülen İFM’nin 2022’nin ilk çeyreğinde açılması bekleniyor. Aşan, Londra ve Singapur gibi finans merkezlerinden farklılaşmanın yolunun katılım finans gibi “niş alanlarından” geçtiğini belirtti ve “İFM, katılım finansının en önemli merkezlerinden biri haline gelecek. Eğer 5 senede getiremezsek başarısız olmuşuz demektir. Ayrıca yeni finansal yöntemler ve fintek gibi alanlara da öncelik vereceğiz. Buralarda farklılaşacağız. Bunları yaparken diğer konvansiyonel tarafları da ihmal etmeyeceğiz. Aksi takdirde Londra ve New York ile rekabet edebilmemiz mümkün değil. Bunu başarabilirsek bölgenin en önemli finans merkezi haline geliriz.” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir