İstanbul’un İslami Finans Potansiyeli Değerlendirilmeli!

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi İstanbul Finans Merkezi Daire Başkanı Yüksel “İslami finans alanında İstanbul’un potansiyeli sadece Müslüman ülkeler için değil tüm küresel finans sistemi için kullanılabilir” dedi

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi İstanbul Finans Merkezi Daire Başkanı Dr. Serkan Yüksel, “İslami finans alanında İstanbul’un potansiyeli sadece Müslüman ülkeler için değil tüm küresel finans sistemi için kullanılabilir. Dünyada batıdan doğuya kayan ekonomik ağırlık merkezi arada büyük bir boşluk oluşturuyor. İstanbul bu boşluğu dolduracak en önemli alternatif konumunda” dedi

Anadolu Ajansının (AA) “Global İletişim Ortağı” olduğu 13’üncü Akdeniz Ekonomi Liderleri Haftası (MedaWeek) etkinliğinde AA muhabirine değerlendirmede bulunan Yüksel, İstanbul Finans Merkezinin konumu ve sunacağı alternatif model ile dünyada kendine önemli bir yer edinebileceğini söyledi.

İslami finansın dünyaya önerdiği en büyük iyilik ve yeniliğin varlığa dayalı olması olduğunu belirten Yüksel, “İstanbul Finans Merkezinde (İFM) 8 ana bileşenimiz var. Bunlardan biri katılım finans, biz İslami Finans terimi yerine katılım finansı terimini kullanıyoruz çünkü katılım finansın çok geniş bir perspektifi var. Bütün girişim sermayesi, KOBİ finansmanı ve kitlesel fonlamalar da çok doğal bir şekilde bu modelin içerisinde.” ifadesini kullandı.

Yüksel, geçen yıl global finans endeksleri sıralamasında İstanbul’un 16 sıra birden yükseldiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Finans Merkezi aslında 2009’da başlamış bir proje 1 yıldır sorumluluk bizde. Bütün paydaşlar ile Hazine ve Maliye Bakanlığımızla koordineli bir şekilde çalışıyoruz. İFM projesinde 2 temel unsur Fin TEK ve Katılım Finansı. Katılım finansının varlığa dayalı olması çok önemli. Çünkü finansmanın sadece kendi başına likidite yaratmak için elden ele dönmesi ticarete, üretime ve yatırıma dönüşememesi 2008 kriziyle gördük ki küresel ekonomileri uçurumun kenarına itiyor. Bu yüzden İslami finansa büyük teveccüh başladı. Malezya’da gördük ki oradaki katılım fonlarının yüzde 30’dan fazlası Çinlilerin elinde. Orta Doğu’da da yine bir finans merkezi veya hazine tarafından Sukuk (şeriata uyumlu tahvil) ya da borç sertifikası çıkarıldığında alıcılar Avrupa’dan geliyor. İslami finans küresel finansa sürdürülebilirlik ve daha insani finansman sunuyor. İslami finans alanında İstanbul’un potansiyeli sadece Müslüman ülkeler için değil tüm küresel finans sistemi için kullanılabilir. Dünyada batıdan doğuya kayan ekonomik ağırlık merkezi arada büyük bir boşluk oluşturuyor. İstanbul bu boşluğu dolduracak en önemli alternatif konumunda.”

“İstanbul’un finans potansiyeli yeterli kullanılmıyor”

Özellikle katılım finansı konusunda İstanbul’un potansiyelinin tam olarak kullanılmadığını belirten Yüksel, “Katılım finansmanı konusunda en son yazılan hukuki zemin yüz yıl önce bu topraklarda yazılan Mecelle. Ve baktığınızda Dersaadet Tahvilat ve Esham borsası kuruluşu Osmanlıya dayanıyor. Yine tarihten gelen vakıf geleneğimiz var. Geçmişimizde aslında katılım finansmanı adına çok büyük değerler var” diye konuştu. Yüksel, New York ve Londra gibi dünya finans merkezlerinin etkisinin Şenzen, Şanghay, Singapur ve Kuala Lumpur gibi şehirlerle doğuya kayarken İstanbul’un aradaki boşluğu doldurabileceğini söyledi.

KAYNAK: AA

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir