ITFC Partners Forum Küresel İslami Finansa Odaklanıyor

İslam Kalkınma Bankası Grubu’nun (IsDB) bir üyesi olan Uluslararası İslam Ticaret Finansmanı Kurumu (ITFC) geçtiğimiz günlerde, Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde olan Ortaklar Forumu 2019: Etki için Yatırım’ı tamamladı

İslami Kalkınma Bankası  (IsDB) Başkanı Dr. Bandar Hajjar’ın himayesinde Ritz Carlton Otel’de düzenlenen bir günlük etkinlik, delegelere dünyadaki İslami finansmanın Birleşmiş Milletlerin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine katkıda bulunmak ve yaşam standartlarını iyileştirmek için ticareti nasıl arttırdığını daha iyi anlama fırsatı sağladı.

ITFC CEO’su Hani Salem Sonbol :

‘Sadece 11 yıl içerisinde, ITFC üye ülkelerdeki her türlü müşteriye 750’den fazla finansman işleminde 50 milyar dolarlık ticari finansman sağlamıştır. Bunlar arasında devlet, kamu ve devlet ile ilgili kurum ve finans kuruluşlarından bankalara; , özel sektör şirketleri ve KOBİ’ler vardır ‘dedi. Ayrıca bu yatırımların Mena, Afrika, Güney Asya ve BDT bölgelerinde bulunan 51 üye ülkedeki çiftçiler, işçiler, tüccarlar ve yoksulluk çeken insanlar gibi yaşamın her kesiminden insanların yaşam standartlarını iyileştirdiğini ve bunun gurur duyulması gereken bir rekor olduğunu da sözlerine ekledi.

Pakistan Hükümeti Ekonomik İşler Bakanı Muhammad Hammad Azhar işe şunları kaydetti:

“İİT üyesi ülkelerin bağlarını güçlendirmeleri kesinlikle çok önemli, böylece tüm ülkelerimizdeki vatandaşların serbest ticaret ve ekonomik fırsatlarla yaşamlarını iyileştirme şansı var. Pakistan için ihracatı arttırmak ve diğer bölgelerdeki arkadaşlarımız ve ortaklarımızla değer zincirlerini zenginleştirmek için muazzam fırsatlar var. Büyüyen endüstrilerdeki düzenleyici çerçevelerin, finansal kurumların ve KOBİ’lerin desteğinin güçlendirilmesi bizim için bir önceliktir ve bu hedeflere ulaşmak için uluslararası ortaklarla çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”

Foruma katılan İKT üyesi ülkelerden ortak bankalara ek olarak, Afrika İhracat İthalat Bankası ve Suudi merkezli NCB de üst düzey panel tartışmalarına katıldı.

Kaynak : ZAWYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir