DÜNYA

Jafza Gıda ve Tarım Ticaretinde %24 Büyüme Kaydetti

Önde gelen iş ve lojistik merkezi Jebel Ali Serbest Bölgesi (Jafza), 2019 yılında bir önceki yıla göre toplam ticarette yüzde 24 ve müşteri tabanında yüzde 7 artış kaydederek, gıda ve tarımsal ürünlerle ilgili işletmeler için tercih edilen bir destinasyon olma statüsünü pekiştiriyor

Serbest Bölge, 6.000’den fazla çalışanı olan 70’den fazla ülkeden 550’den fazla şirket ile 1.57 milyon metrekarelik özel bir Gıda ve Tarım kümelenmesine sahiptir. Bu şirketlerin yüzde otuz sekizi Ortadoğu’dan, yüzde 23’ü Asya’dan, yüzde 19’u Avrupa’dan, yüzde 10’u Afrika’dan, yüzde 8’i Kuzey Amerika’dan, yüzde 1’i Güney Amerika’dan ve yüzde 1’i Okyanusya’dan.

Jafza, Bayara, Al Khaleej Sugar, Alokozay, Nestle, Heinz, Unilever, Hunter Foods gibi sektördeki bölgenin en iyi oyuncularından bazılarına ev sahipliği yapıyor. Jafza’nın stratejik konumu ve birinci sınıf tesisleri, Brezilya, ABD, Pakistan, Hollanda ve Güney Afrika da dahil olmak üzere şeker, et, kakao ve süt ürünleri ithal eden birçok ülke için tercih edilen yer haline getirdi. Bu arada, Irak, Hindistan ve Suudi Arabistan, kahve, çay, meyve, baharat ve süt ürünleri ihraç eden en iyi ihracat destinasyonları arasındadır.

(Muhammed Al Muallem, Jafza CEO’su)

DP World, BAE Bölgesi CEO’su ve Genel Müdürü ve Jafza CEO’su Muhammed Al Muallem şunları söyledi: “BAE ve bölge için çok önemli olan gıda tedarikinin sürekliliğini korurken gıda ticaretini ve dağıtımını daha da kolaylaştırmanın yollarını araştırdık. Görevimiz vatandaşların ve bölge sakinlerinin ihtiyaçlarına öncelik vermektir ve sürdürülebilirlik için çalışarak yeterli gıdanın mevcut olmasını sağlamaktır. İş sürekliliğini ve COVID-19 sonrası ekonomide hızlı bir iyileşme sağladık. Dubai’nin küresel ticaret için önemli bir kapı olarak rolünü gösteren emirliğin bu yılın ilk yarısında dış gıda ticareti hacmi dokuz milyon tona ulaştı ve toplamda 32 milyar AED’i temsil ederken, Dubai’nin gıda ithalatı 22 milyar Dhgate’e ulaştı. Bu, Dubai ekonomisinin küresel COVID-19 salgınına rağmen ne kadar güçlü olduğunu ve aynı zamanda gıda güvenliği stratejilerinin etkinliğini desteklediğini gösteriyor. Yeni başlatılan BAE Sürdürülebilir Tarım Sistemi doğrultusunda, tarım sektöründeki tarımsal üretim ve işgücünden kendi kendine yeterliliğin artmasını desteklemeyi hedefliyoruz.”

DP World, BAE bölgesinin multimodal bağlantısı, Dubai’nin bölgesel ticaretin büyümesini ve gelişmesini sürdürme konusundaki uzun vadeli taahhüdünü güçlendiriyor. Jafza’nın Jebel Ali Limanı’na yakın stratejik konumu sayesinde, 3.5 milyardan fazla tüketiciye bağlantı sunuyor. Şirketlerin işlerini kurmaları ve büyümeleri için dünyanın en iyi yerlerinden biri olarak ünlenen Serbest Bölge, BAE bölgesinin sınır ötesi ticaret için tek pencere platformu olan Dubai Trade, DP World aracılığıyla esnek hizmetler sunmaktadır.

COVID-19 zamanlarında yatırımcılar ve işletme sahiplerinin işini kolaylaştırmak için Dubai Ticaret’in akıllı hizmetleri, tedarik zinciri paydaşlarının karmaşık ithalat süreçlerini idare etmesine olanak tanıyan “E-Teslimat Siparişi” ve yenilikçi bir birleşik gıda ithalat platformu olan ZADI’yi içerir. Dubai limanları boyunca gıda gönderilerinin ithalatını ve yeniden ihracatını kolaylaştırmaktır. Manuel işlemlere ve kişisel ziyaretlere olan ihtiyacı en aza indirmek için tüm bu hizmetlere çevrimiçi olarak erişilebilir.

Jafza ile gıda ve tarım işletmeleri, gelişmiş paketleme çözümlerinden yararlanabilir ve yüksek kaliteli depolama için önceden oluşturulmuş depolardan yararlanabilir. Ayrıca, tacirleri Dubai’de helal işlerini başlatmaya teşvik etmek için bir Helal Kuluçka Merkezi kurdu. Kullanıcılar, Jafza aracılığıyla baştan sona helal gıda tedarik zincirlerini hızlandırabilirler. Bu, büyük bir iş fırsatını temsil eder ve Jafza’nın sürekli mükemmelliğinin yalnızca bir başka örneğidir.

Kaynak: Jebel Ali Free Zone (Jafza)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir