DÜNYA

Katar İslami Bankacılık Sektörü Daha Fazla Konsolidasyon Potansiyeli Sunuyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’e göre, operasyonel performansı 2019’daki geleneksel rakiplerinden daha iyi olan Katar’ın İslami bankacılık ortamı, daha fazla konsolidasyon potansiyeli sunuyor

Fitch bir raporda, “Birleşme ve devralmalar (birleşme ve devralmalar) pazarda daha büyük İslami kurumlar oluşturmak için hala mümkün.” dedi.

Bu, Masraf Al Rayan ve Al Khaliji’nin ülkedeki üçüncü en büyük İslami borç vereni yaratmak için M&A tasarlamalarının ardından geldi.

Potansiyel birleşme, Katar’da ve Orta Doğu’da toplam varlıkları QR 164 milyar’ı aşan ve öz sermayesi QR 19 milyar’ı aşan en büyük Şeriat uyumlu bankalardan birinin kurulmasına yol açacaktır.

Önerilen birleşme, Barwa Bank’ın 2019’da Katar’ın üçüncü en büyük İslami bankasını ve toplamda altıncı en büyük bankasını oluşturmak için International Bank of Qatar ile birleşmesinden sonra Katar’ın bankacılık sistemindeki ikinci konsolidasyon olacak.

Masraf Al Rayan, Aralık 2019’un sonunda bankacılık sistemi varlıklarının yüzde 6’sı ile şu anda Katar’ın dördüncü en büyük bankasıdır. Al Khaliji, Katar’daki küçük bankalardan biridir ve sistem varlıklarının yaklaşık yüzde 3’ünü oluşturmaktadır.

Masraf Al Rayan, Katar Hükümeti ile güçlü bir ilişkiye sahipken, hükümete ve kamu sektörü kuruluşlarına verilen krediler, 2019 yılı sonunda finansman kitabının yaklaşık yüzde 47’sini oluşturuyor; Al Khaliji, Moody’s göre, 2019 yılı sonunda finansman kitabının yaklaşık yüzde 17’sini oluşturan hükümet ve kamu sektörü kuruluşlarına verilen kredilerle sağlam bir kurumsal işletmeye sahip.
Fitch, İslami bankalarda likiditenin yeterli olduğunu ve gerekirse hükümet desteğinden yararlanma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti.

2019’da zorlu Katar işletme ortamı varlık kalitesi üzerinde baskı oluşturmaya devam etti, ancak İslami bankalar geleneksel emsallerinden daha iyi performans gösterdi, daha hızlı büyümeye devam etti ve 2019 sonunda sektör varlıklarının yüzde 24’üne ulaştı (2018 sonu: yüzde 22).

İslami bankalar esas olarak yurtiçi mevduat fonlu olmaya devam ediyor (toplam fonlamanın yüzde 74’ü; kabaca konvensiyonel bankalarla aynı doğrultuda), dedi ve şeriat ilkeli kredi verenlerin, ilk Formosa sukuk ihracı da dahil olmak üzere yatırımcı havuzlarını genişletmeye devam ettiklerini de sözlerine ekledi.

Fitch’e göre, geleneksel bankalarınkini 190 baz puan (baz puan) ile aşan “makul” dahili sermaye üretimi nedeniyle, ortalama ortak sermaye Tier 1 oranı 2019’da yüzde 15,9’a yükseldi.

Katar Merkez Bankası, geleneksel bankalarda İslami pencerelere izin vermiyor. İslami bankalar, İslami Finansal Kurumlar için Muhasebe ve Denetim Teşkilatı (AAOIFI) muhasebe standartlarına uygun olarak rapor verir ve AAOIFI standartları mevcut değilse IFRS standartlarını kullanır.

İslami bankacılık ürünlerini ve işlemlerini kapsayan merkezi bir şeriat organı da dahil olmak üzere Şeriat ilkeleri ve standartlarının bir çerçevesi tanıtılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir