Katar’da Gelişen İslami Finansal Hizmetler Sektörü

Katar’ın İslami finansal hizmetler sektörünün büyümesine dair beklentiler, ülke ekonomisinin “devam eden genişlemesiyle” yakından ilgili

Oxford Business Group (OBG), bir raporda, GCC’nin Şer’i varlıklarının sürekli genişlemesinin, Katar’ın ev sahipliği yaptığı 2022 FIFA Dünya Kupası ve enerji fiyatlarının istikrarı da dahil olmak üzere bir dizi devam eden bölgesel gelişmelerden kaynaklandığını söyledi.

İslami finans sektörü, ilk Şer’i banka için kapılarını açtığı 1980’lerin başından bu yana ülkenin finansal sisteminin önemli bir bileşeni olmuştur. İslami finansal hizmetler, 2012 ve 2017 arasında yüzde 11 bileşik yıllık büyüme oranında genişleyen Şer’i varlıklar ile geleneksel meslektaşlarını geride bırakarak, son yıllarda “güçlü” bir hızda büyüyor. Maliye Bakanlığı’na göre, 2019’in başlarında, Katar Merkez Bankası (QCB) tarafından toplam dört İslami banka lisanslandı ve bunlar Katar’ın bankacılık sektörü varlıklarının yaklaşık yüzde 25’ini oluşturdu.

Katar’ın İslami finansal hizmetler sektörü kurumları, ülkeyi bölgedeki en canlı Şer’i pazarlardan biri olarak koruyor. Yüzde 100 etkin yabancı mülkiyet yasaları, cazip bir vergi ortamı ve iş kurma kolaylığı ile ulus, aynı zamanda kullanılmayan küresel pazarlarda iş yapmak isteyen İslami finansal hizmetler sektörü firmaları için rekabetçi bir merkezdir.

 

Kaynak: Gulf Times

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir