Katar’dan 10 Milyar Dolar Yeni Kaynak Girişi 

Katar’dan Türkiye’ye 10 Milyar Dolara Ulaşabilecek Yeni Kaynak Girişi 

Suudi Arabistan’ın Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nda (TCMB) 5 milyar dolarlık mevduat hesabı açmasına yönelik görüşmeler son aşamaya gelirken, bir önemli haber de Katar’dan geldi. Katar’dan Türkiye’ye 10 milyar dolara ulaşabilecek yeni kaynak girişi için görüşmeler yapıldığı ortaya çıktı.

Kaynağın 3 milyar dolarlık kısmının yıl sonuna kadar gelmesi bekleniyor. Reuters’a bilgi veren üst düzey bir yetkili konunun “liderler düzeyinde yapılan ziyarette ele alındığını” söylerken bir başka yetkili ise yıl bitmeden 2-3 milyar dolar bölümünün eurobond şeklinde olabileceğini söyledi.

Üç kişinin doğruladığı haber için Katar ve Hazine ve Maliye Bakanlığı bir yorum yapmadı. Üst düzey yetkili, “Katar’dan Türkiye’ye yeni bir kaynak sağlanmasına dair görüşmelerin son aşamasına gelindi. En az 8 milyar dolarlık bir tutar öngörülüyor. Toplam 8-10 milyar dolar arasında rakam değişebilir” dedi. 2-3 milyar doları yıl sonuna kadar, kalanı ise gelecek yıl olmak üzere kaynak temin edileceğini kaydeden yetkili, “Kaynağın içinde bazı kısımlar swap ya da eurobond olabilir. Birkaç yöntem üzerinde duruluyor. Karşılıklı mutabakat sağlandı” diye konuştu.

Konu hakkında bilgi sahibi bir başka yetkili ise Katar ile Türkiye arasında ekonomik ilişkilerin artmaya devam ettiğine dikkat çekerek, “Hazine’nin bu yıl borçlanmasında 2 milyar dolarlık bir bölüm kaldı. İlk etapta Katar’m tahvil piyasasına ihracına 2-3 milyar dolar iştiraki yöntemi görüşmeleri pozitif ilerliyor. Daha sonra da önümüzdeki yılın ilk aylarında devam edecek. Swap, eurobond, şirket ortaklığı ya da süreç içerisinde genişletilebilecek diğer konularda Katar’m önümüzdeki dönemde Türkiye yatırımlarını daha da artıracağını söyleyebilirim” dedi.

Aynı kaynak bankaların sendikasyonlanna iştirakin artırılması yöntemlerinin kullanıldığını da söyledi. TCMB, geçmiş yıllarda Katar Merkez Bankası ile önce 5 sonra 15 milyar dolara genişletilen swap anlaşması imzalamıştı.  Daha önce Azerbaycan Devlet Petrol Fonu (Sofaz), TCMB’de l milyar avroluk mevduat hesabı açmıştı. TCMB’nin Çin ile 6 milyar dolar, Katar ile 15 milyar dolar, BAE ile 5 milyar dolar ve Güney Kore ile 2 milyar dolar olmak üzere 28 milyar dolar karşılığı swap anlaşması bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir