Katılım Bankacılığı Gelecek Vaad Ediyor

Katılım bankacılığının geleceğini şekillendirmeye yönelik ortamın oluşturulması için yabancı yayınlar Türkçe’ye kazandırılıyor, kariyer günleri düzenleniyor, mesleki gelişime yönelik programlar artıyor

Katılım bankacılığının Türkiye’deki üniversitelerde son yıllarda daha fazla yer almaya başlaması; faizsiz finans, İslam ekonomisi ve katılım bankacılığı konularında lisans ve yüksek lisans derslerinin açılması, sektörün ihtiyaçlarını giderecek uzmanların yetişmesine imkan vermektedir. İslami finans, İslam hukuku gibi alanlarda ders veren akademisyenler, bu bankacılık modelinin konvansiyonel bankalardan farklı olduğu bilincinin yerleşmesi için çalışmalarını sürdürmekte. Okullardaki dört yıllık eğitim döneminde, İslam Hukuku kaynaklarından yola çıkılarak verilen İslam ekonomisi bilgilerinin yanı sıra modern finans yöntemlerini inceleyen ve bu iki sistemi kıyaslayan metodlar da yer alıyor. İslami finans alanında akademik kariyer yapmak için yurt dışından ülkemize öğrenciler ve eğitimciler geliyor.

Gençlerde İslami finans farkındalığını oluşturmak için Gençlik ve Spor Bakanlığı, PESA (Politik Ekonomi ve Sosyal Araştırmalar Merkezi) ve İSEFAM (Sakarya Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finansı Araştırma Merkezi) işbirlikleriyle yürütülen ve yaklaşık 1.000 imam hatip öğrencisine ulaşan “Gençler İslami Finansı Öğreniyor ve Uyguluyor” Projesi, bu alandaki en önemli çalışmalardan biri olarak ön plana çıkıyor. Proje kapsamında yapılan anket ve çalıştayda, katılım bankacılığının gençler arasında yayılması için farklı stratejiler geliştirilmesi adına bazı bulgulara ulaşılıyor. Ankete katılanların yüzde 47’si, İslam ekonomisi kavramını daha önceden duyduğunu ifade etmişti. Bunda şube görünürlükleri ve reklam çalışmalarının, bilinirliği artırmasında etkili olduğu söylenebilir. Yine aynı ankete göre, yalnızca yüzde 2’lik kısmın İslami finans prensipleri ve katılım bankacılığı hakkında kapsamlı bilgiye sahip olduğu görülmekte. Sonuç olarak bu alanda yapılacak çokça işlerin olduğu değerlendirilmektedir.

Katılım Bankalarının Üniversitelerle İş Birlikleri Artıyor

Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) ile üniversiteler arasında çeşitli alanlarda işbirliği yapılmakta, bu kapsamda faizsiz bankacılık konulu yabancı dildeki eserler Türkçeye kazandırılmaktadır. Bu kapsamda yapılanlar;

  • Faizsiz finans ve katılım bankacılığı alanında gerekli insan kaynağını geliştirmek ve bu alanı teşvik etmek amacıyla burs veriliyor.
  • Faizsiz finans ve katılım bankacılığı konularını içeren ödüllü makale yarışması düzenleniyor.
  • İslami finans alanında etkinlikler düzenleniyor.
  • Katılım bankaları üniversitelerde kariyer günleri düzenliyor.
  • Katılım bankaları tarafından girişimci gençlere fırsatlar sunuluyor. Girişimcilere katılım bankaları üst yöneticileri ile çalışanları ve sektör uzmanlarından eğitim ve mentorluk desteği veriliyor. Ayrıca, kendi alanlarının yanı sıra hukuktan muhasebeye pek çok alanda da destek sağlanıyor.

 

Kaynak: Yeni Şafak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir