EKONOMİ-FİNANS

Katılım Bankacılığı Sektörü Büyümeye Hazır

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye katılım bankacılığı sektörünün yavaş başlangıç sonrasında hızlı bir büyümeye hazır olduğunu ifade etti

Kredi derecelendirme, araştırma ve risk analizi konusunda dünyanın en saygın ve en çok kullanılan kaynakları arasında yer alan Moody’s Investors Service’in yaptığı açıklamaya göre hükümetin büyümeyi yönlendiren girişimlerinin de etkisi ile Türkiye katılım bankacılığı sektörü, gelecek 10 yıl içinde varlıklarını ikiye katlamaya hazır görünüyor. Moody’s’e göre, Türkiye katılım bankacılığı sektörünün hali hazırda diğer Müslüman ülkelerden daha küçük olmasına karşın bu yavaş başlangıç, büyüme için bolca alan yaratıyor.

Eylül 2019 verilerine göre, katılım bankacılığının Türk bankacılık sektörü içindeki toplam payı yüzde 5,8 oranındadır. Moody’s, Malezya’da bu oranın yüzde 33 ve Ortadoğu ülkelerinde yüzde 15-77 arasında olduğuna dikkat çekti. 2015-2019 döneminde hükümet politikaları aracılığıyla 3 yeni kamu katılım bankası kuruldu ve bu durum erişim imkanlarını genişleterek rekabetin de artmasına sebep oldu.

Moody’s, “Buna ek olarak devlet destekli 2,6 milyar dolar yatırım ile 2023 yılında açılacak olan İstanbul Uluslararası Finans Merkezi büyüme için yeni bir kıvılcım olacak. Hükumet, İstanbul’u finans için global bir merkez haline getirmek istiyor ve Katılım bankacılığının gelişmesi İstanbul Uluslararası Finans Merkezi stratejik planının önemli bir ayağıdır.” değerlendirmesini yaptı.

Moody’s, Borsa İstanbul’un, Sukuk işlemlerine Ağustos 2018’de izin vermesinin Türkiye’nin İslami sermaye piyasası aktivitesinin derinleşmesini sağladığına değindi. Dolayısıyla katılım bankacılığı sektörü de gelişen düzenleme ve gözetimden fayda sağlamaktadır.

Moody’s, Türkiye Katılım Bankaları Birliği’nin 2025’e kadar hedefinin İslami bankacılık penetrasyonunun yüzde 15’e ulaşması olduğunu da hatırlattı.

 

Kaynak: Dünya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir