“Katılım Bankacılığı Teşvik Edilmeli”

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu tarafından yapılan açıklamalara dair görüşlerini dile getiren Orhan Aydın, katılım bankacılığının teşvik edilmesi ve yaygınlaştırılması gerektiğine dikkat çekti

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın, sanayi üretimi rakamlarında rekor denilecek bir artış yaşandığını belirterek, ihracatta da artı değerde veriler görüldüğünü hatırlattı. Aydın, “Bu bağlamda dengeleme söz konusu. Kış ayının zorluğu ve yıl başı zamlarının etkisini burada gördük. Baharın gelmesi ile birlikte bir rahatlama söz konusu olacak. Ayrıca talep baskısı oluşturan kalemler faiz indirimini etkiyecek durumda değil. Burada dikkat edilecek konu döviz kurlarında ve risk primindeki oynaklık. Faiz ve kur bağlantısını azaltacak ya da minimize edecek yöntemler gerekiyor” dedi.

“Katılım Bankacılığı Teşvik Edilmeli”

Daha az risklerin yaşandığı model olan katılım bankacılığının teşvik edilmesi ve yaygınlaştırılması gerektiğini söyleyen Aydın, şu taleplerde bulundu: “Hükümetimizin bu anlamda yaygınlaştırıcı politikalar üretmesi ve teşviklerle bunu desteklemesi gerekmektedir.

 

Kaynak: Yeni Şafak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir