Katılım Bankalarında Dijital Dönüşüm

Ar-Ge Merkezi unvanına sahip olan ilk kamu bankası Vakıf Katılım oldu

Son dönemlerde ilgi odağı olan Katılım Bankacılığında her geçen gün yeni değişimler yaşanmakta bankalar ise bu değişime hızla ayak uydurmaya devam etmektedir.

Katılım Bankacılığı Nedir?

Faizsizlik prensiplerine göre hareket eden elde  edilen kâr veya zararın ortak bölüşüldüğü, ticaret, ortaklık, finansal kiralama gibi yöntemlerle fon kullandıran bankacılık sistemine denir. Avrupa’da Katılım Bankacılığı ise özellikle yaşanan uluslararası krizden sağlam bir şekilde çıkarak gittikçe artan ilgiyle odak noktası haline geldi.

Dünyadaki dijital dönüşüme ayak uyduran sektörlerden biri de bankalar oldu. Özellikle son yıllarda bankacılık sektöründe dijital müşteri sayısı artmakta. Hal böyleyken Katılım Bankalarında da dijital bir dönüşüm hızla başladı. Albaraka, Kuveyt Türk bankalarından gelen dijital değişime Vakıf Katılım da eşlik etti. Türkiye’de Katılım Bankacılığı’ nın önemli temsilcilerinden biri olan Vakıf Katılım Ar-Ge Merkezi unvanını alan ilk kamu bankası oldu.Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, unvanı korumanın elde etmekten daha zor olduğunu üç buçuk yıl gibi bir sürede 6 katılım bankası ve 46 konvansiyonel bankanın yer aldığı sektörde yüzde 50’lik dilimin içine girmeyi başardıklarını ifade etti.

Sözlerine devam eden Göktaş, “Vakıf Katılım, bu başarısını dijital dönüşüm sürecine adaptasyonuna borçlu. Müşterilerimizi ATM arama derdiyle uğraştırmama için ortak kamu ATM sistemine geçtik. Bu sayede 20 bini aşkın kamu bankası ve PTT ATM’sinde müşterilerimize ücretsiz olarak hizmet veriyoruz. Öte yandan; Paraposta uygulamamızla PTT’ye ait tüm posta çeki hesaplarına ve banka hesaplarına olduğu gibi, tüm banka hesaplarından PTT’deki posta çeki hesaplarına para gönderim hizmetine aracılık ediyoruz. Biyometrik doğrulama, mobil cüzdan, yapay zekâ ve nesnelerin interneti (IOT) gibi teknolojik çağın gereklilikleri üzerinde çalışıyor ve uygulamaya geçiyoruz. Bu gelişmeleri katma değerli servisler haline getirerek, müşterilerimizin ayrıcalıklı deneyimler yaşamasını hedefliyoruz” dedi.

Son olarak hedeflerinden bahseden Göktaş, “Vakıf Katılım denildiğinde toplumda katılım bankacılığı terimini canlandıran bir konumdayız. Gelecek süreçte akılda kalıcılığımızı korumanın yanı sıra marka bağlılığı yaratan, tüm platformlarda yer alan, uluslararası iş birlikleriyle öne çıkan bir yapıya bürünmeyi hedefliyoruz” dedi.

Türkiye’de hali hazırda Ar-Ge Merkezi unvanı olan bankalar:

  1. Aktif  Yatırım Bankası A.Ş.
  2. Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş.
  3. Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.
  4. Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.
  5. Vakıf Katılım Bankası A.Ş.

Kaynak: Yeni Akit

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir