Katılım Bankalarında Sosyal Sorumluluk Projeleri

Katılım bankaları,sosyal sorumluluklarının farkında olarak projeler geliştiriyor, faydayı merkezlerine alıyor

Tüm sektörlerde olduğu gibi finans sektöründe de kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) alanında yoğunlaşma bulunmaktadır. Katılım bankaları da sosyal sorumluluk projelerindeki aktif çalışmalarıyla dikkat çekiyorlar. Bu çalışmalardan bir kısmına aşağıda değinilmiştir.

Kuveyt Türk’ten Kodlama Eğitimi

Kuveyt Türk, kurumsal sosyal sorumluluk alanında Türk Kızılay ve Milli Eğitim Bakanlığı ile iş birliğine giderek 2018 yılında hayata geçirdiği ‘1010 Kâşif Projesi’ kapsamında Türkiye’nin dört bir yanındaki okullara kodlama ve robotik eğitimi hizmeti götürmeye devam ediyor. ‘Hayallerimizdeki geleceği değerlerimizle kodluyoruz’ anlayışıyla hayat bulan 1010 Kâşif Projesi’nde Kuveyt Türk’ün gönüllü çalışanları görev alıyor. Öğrencilerin teknolojiyi bilinçli ve ölçülü kullanma yeteneklerinin gelişimine de katkı sunan projeyle başta Yatılı Bölge Okulları olmak üzere devlet okullarındaki 10-14 yaş arası meraklı kâşiflerden her yıl en az 1010 öğrenciye ulaşılması hedefleniyor. Eğitimin sonunda kodlama kitleri okullara hediye ediliyor. Böylece eğitim alan çocuklar hem kendilerini geliştiriyor hem de arkadaşlarına kodlama eğitimiyle ilgili yardımcı oluyor.

Ziraat Katılım’dan “Yapay Zeka Atölyesi”

Ziraat Katılım, T.C. Milli Eğitim Bankalığı ile yaptığı işbirliği kapsamında ARGEM’de (Araştırma Geliştirme Eğitim ve Uygulama Merkezi Ortaokulu Lisesi) kurulan Yapay Zekâ Atölyesi’nin açılışını gerçekleştirdi. BİLSEM’e (Bilim ve Sanat Merkezleri) kayıtlı öğrenciler arasından belirli kriterler doğrultusundaki değerlendirmelerle öğrenci seçim kampına çağırılan ve burada başarılı olanlar, ARGEM öğrencisi olmaya hak kazanıyor.

Türkiye Finans’tan “Çocuklara Gönül Ver” Projesi

Türkiye Finans, 2018 yılında “Çocuklara Gönül Ver” ismiyle bir proje başlattı. Proje ile birlikte ihtiyaç olan bölgelerde birer kitap kurma kampanyası gerçekleştirildi. Bu kapsamda Genel Müdürlük binasına ve tüm şubelere kitap kumbaraları yerleştirildi ve kısa sürede 10 bine yakın kitap toplandı. Türkiye Finans, çocuklara kitap okuma alışkanlığını kazandırmayı hedefleyen söz konusu kampanyayı 2019 yılında da sürdürdü. Türkiye Finans 2019 yılında da “Çocuklara Gönül Ver” projesi kapsamında; Diyarbakır’ın Silvan ve Çermik ilçesindeki ilköğretim okullarının İyilik Kulubü üyeleri ile dış cepheleri ve sınıflarının boyanmasını sağladı. Mardin ve Erzurum’daki iki köy okulunda da “Türkiye Finans Çocuklara Gönül Ver” oyun parkları kurdu. Ayrıca; Banka İyilik Kulubü aracılığı ile 14 ilde bulunan 50 köy okulundaki 1400’e yakın çocuğa kışlık ayakkabı gönderimi gerçekleştirdi.

Albaraka Türk Katılım Bankası ise, eğitim, sağlık, çevre gibi alanlar başta olmak üzere birçok kurumsal sosyal sorumluluk faaliyeti yürütmektedir. Bu faliyetler kapsamında okullara destek, eğitim bursları, ağaçlandırma çalışmaları vb. yer almaktadır.

 

Kaynak: Yeni Şafak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir