Katılım Bankalarının Kamu Finansmanındaki Payı Artıyor

Katılım bankalarının iç borçlanma üzerindeki etkisi %1.4’ten, %3.5’e çıktı

Katılım bankaları, 2018’de 9 milyar lira olan iç borç stoku enstrümanlarını 2019’da 30.9 milyar liraya çıkardı. Katılım bankalarının elinde bulundurduğu iç borç stoku enstrümanları yüzde 243.3 artış gösterdi.

Katılım bankalarının kamu finansmanında sukuk (kira sertifikası) kullanıyor. Katılım bankalarının kamu finansmanındaki pay artışını yetkililer, şöyle özetledi:

Geçen yıl elimizdeki imkanları daha çok kamu finansmanında kullandık. 2019’da katılım bankaları açısından dövize endeksli fon kullandırma açısından bir zorluk ortaya çıkmıştı. Elimizde atıl fon kalmasın, kamu tarafında kullanalım düşüncesiyle kamu finansmanına yöneldik. Önceliğimizi ise reel sektörün finansmanına vereceğiz. Neticede kamu üzerinden de ekonomiyi fonlamışız. Ama bu enstrümana yatırım yapma amacımız kısa vadeli likidite ihtiyacı içindir.”

2020 yılı Ocak ayında 5 katılım bankası toplam 3.8 milyar lira sukuk ihracı gerçekleştirdi. Aynı dönemde Albaraka Türk, 925 milyon lira, Kuveyt Türk 475 milyon lira, Türkiye Finans 250 milyon lira, Vakıf Katılım 1.2 milyar lira ve Ziraat Katılım 900 milyon liralık sukuk (kira sertifikası) ihracı gerçekleştirdi.

 

Kaynak: Hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir