EKONOMİ-FİNANSFİNANS

Katılım Emeklilik: “BES, Refahın Anahtarıdır”

Katılım Emeklilik, Türkiye’de Bireysel Emeklilik Sistemi, sürdürülebilir refahın anahtarı olduğunu söylüyor

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, yaptığı yazılı açıklamada, sürdürülebilirliğin sadece kurumlar için değil, aileler ve bireyler için de önemli olduğuna işaret etti.

Özellikle pandemi sürecinin mevcut yaşam şartlarının gelecekte de güvence altına alınmasının önemini bir kez daha gösterdiğini vurgulayan Sincek, bunun anahtarının ise BES’te olduğunun daha iyi anlaşıldığını belirtiyor.

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Sincek, büyümede katılım esaslı BES’in çok önemli bir rolü olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Özellikle 2017 yılında gerçekleşen düzenlemelerin ardından yeni bir kategori tanımlanmış oldu ve Otomatik Katılım Sistemi’nde faizsiz fonların konvansiyonel fonlara göre daha fazla tercih edilmesi ile bu kategorinin beklenenden daha derin ve kapsayıcı olduğu kanıtlanıyor. 30 Eylül 2020 itibarıyla OKS kapsamındaki tüm fonların içindeki katılım fonlarının payının yüzde 63 olduğu görülüyor.”

Sonuç olarak, faiz hassasiyeti olan vatandaşların kendilerine alternatif sunulduğunda faizsiz ürünleri daha fazla tercih ettiği görüldü. Yılbaşından bugüne emeklilik sektörü yüzde 21,5’lik getiriye sahipken, sadece faizsiz fonlar ise yüzde 40,2 civarında getiri sağladı. Faizsiz fonlara teveccüh artıyor. Faizsiz fonlar da yüksek oranda getiri ile emeklilik sistemini yukarı taşımaya devam ediyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir