Katılım Sigortacılığı Büyümeye Devam Ediyor

Yardımlaşma esasına dayanan katılım sigortacılığında büyüme eğiliminin devam edeceği öngörülüyor


Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Benli, tekafül modelinin başarıyla uygulandığına işaret etti. Benli, modelin beğenilip takdir topladığını da dile getirdi. 12 şirketin İslami sigorta ürünleriyle dikkat çektiğini belirten Benli, “Gidişat gayet iyi” dedi.

Riskleri dağıtacağız

Katılım sigortacılığında 4 milyar liralık prim üretimi olduğunu belirten Benli, “Sektör hızlı ve iyi büyüyor. Bir yandan hayat ve hayat dışı branşlara teveccüh artıyor diğer yandan da şirketler ürünlerini çoğaltıyorlar. Tabii retekafül sorunu vardı. Şükür ki o sorun, pencere usulüyle aşılıyor.  Yurt dışında da retekafül çözümlerimiz var. Sektör, söz konusu çözümleri arayıp buluyor. Bunları kendi üstümüzde tutmayıp yurt dışındaki İslami sigorta şirketlerine devredebileceğiz. Yani hem tekafül ürünlerini arttıracağız hem de riskleri dağıtacağız” ifadelerini kullandı.

Katılımcı sayısı artıyor

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) 12 milyon katılımcısı bulunduğunu söyleyen TSB Yönetim Kurulu Başkanı Benli, şunları söyledi: “Tabii Otomatik Katılım Sistemi’yle (OKS) ilave 9 milyon katılımcı geldi. BES’te gönüllü kısım birinci basamaktı. OKS ise bizim varmak istediğimiz yola giden ilk basamaktı. Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi OKS’nin bir adım ötesi. Kıdem tazminatı tartışması devreye girdiğinde Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) gölgede kaldı. Ancak biz, sisteme hazırız. TES, BES’in üzerine gelecek. Nüfusumuz 2050’ye gelindiğinde yaşlanacak. Yaşam süremiz uzayacak. Bunu bilmeli ve BES’in imkânlarından yararlanmalıyız.  Genç yaşta BES’e dahil olanların emeklik dönemlerinde rahat edeceklerini de bilmeliyiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir