Kenanga Investment 2Q Net Karı 20,46 RM Milyon Oldu

Kenanga Yatırım Bankası Bhd, 30 Haziran 2020’de (2QFY20) sona eren ikinci çeyrek için 20.47 milyon RM’lik bir net kar elde etti ve perakende ticaretin çeyrekte şişmesinden sonra bir önceki yılın aynı çeyreğinde (2QFY19) 5.6 milyon RM’den yüzde 265 arttı

Çeyrek geliri, bir önceki yılın aynı çeyreğindeki 169,05 milyon RM’den yüzde 24,1 artışla RM209,74 milyona yükseldi.

Kenanga, yüksek aracılık ücretleri, ticaret ve yatırım gelirinin yanı sıra yönetim ücreti geliri sayesinde net gelirinin yıllık yüzde 46 artarak RM 170.1 milyona yükseldiğini söyledi.

Grup ayrıca, ortak girişim şirketi Rakuten Trade’den elde edilen kar payı ve vade zararı karşılığının iptalini kaydetti.

Son piyasa dalgalanmasının yerel perakende yatırımcıların katılımında artışa yol açtığını ve hisse senedi piyasasında rekor düzeyde yüksek alım satım faaliyetine yol açtığını belirten haber, Bursa Malezya’daki ticaret hacminin bu ayın başlarında günlük 26,65 milyar menkul kıymet değerine yükseldiğini kaydetti.

Özellikle, Kenanga’nın hisse fiyatı, 13 yılın en yüksek seviyelerinde işlem yapmak için yıldan yıla iki katına çıktı. Bu yazının yazıldığı sırada, sayaç 93.5 sen seviyesinde ve yılın başında 45 sen seviyesinde işlem gördü.

Mali yılının ilk yarısında (1YFY20), net kar, önceki yıldaki 13.39 milyon RM’ye kıyasla 13,5 milyon RM ile nispeten sabit kalırken, gelir yüzde 15,1 artışla 325,69 milyon RM’den 374,84 milyon RM’ye yükseldi.

“Son birkaç ay, birkaç yıl önce başlattığımız dijital stratejimizi gerçekten doğruladı. Dijitalleşme, perakende katılımındaki son canlanmayı desteklememizi ve yükselen borsa hissiyatından yararlanmamızı sağladı.”

Kenanga grup genel müdürü Datuk Chay Wai Leong yaptığı açıklamada, “Operasyonel etkinliği daha da dönüştürmek, müşteri deneyimini geliştirmek ve Malezyalı yatırımcılar için her şeyi kapsayan sağlam bir yatırım ekosistemi sağlamak için yenilik arayışımızı hızlı bir şekilde takip etmeye kararlıyız.” dedi.

“İhtiyatlı risk yönetimi uygulamalarımız ve perakende pazarındaki sağlam dayanağımız ile yılı olumlu bir notla sonlandırmak için iyi bir konumdayız” dedi.

Chay, Kenanga’nın perakende pazarındaki güçlü dayanağı ve ihtiyatlı risk yönetimi uygulamalarının grubu olumlu bir notla yıl sonu için iyi bir konuma getirdiğini söyledi.

Rakuten Trade, yılın ilk yarısında 60.000’den fazla yeni tüccar kaydetti ve toplam tüccar sayısı 100.000’i geçti.

12: 30’da Kenanga 2,5 sen ya da yüzde 2,6 düşerek 93,5 seneye geriledi ve RM 675,76 milyon piyasa değeri sağladı.

Kaynak: theedgemarkets

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir