Kenya’da İslami Finans Gelişmeye Devam Ediyor

Kenya, bölgesel ‘rekabet avantajı’ olarak İslami finansı geliştirmeye devam ediyor

Kenya, Doğu Afrika bölgesinde ve Orta Afrika’da liderlik etmeyi amaçlayan İslami finans için bir merkez olarak konumlanıyor.Yüzde 11’lik azınlık Müslüman nüfusa sahip ağırlıklı olarak Hristiyan bir ülke olan Kenya’nın finans sektörü, on yıldan fazla bir süredir İslami bankalara ve tekafül operatörlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Doğu Afrika ülkesi şu anda yerel sektörünü daha da geliştirmek için bir endüstri çerçevesi, bağımsız bir sukuk ihracı ve finansal eğitim dahil olmak üzere bir dizi girişim üzerinde çalışıyor.

Sermaye Piyasası Otoritesi düzenleyici politika ve strateji direktörü Luke Ombara, “İslami finans, Kenya Hükümeti tarafından ülkenin bölgedeki benzerlerinin önüne geçmesine yardımcı olmak için belirlenen kilit alanlardan biridir. Bu amaçla, Ulusal Hazine Stratejik Planı da dahil olmak üzere önemli stratejik belgeler, Kenya’daki bu finans sistemini derinleştirmek için ilgili ürün ve hizmetlerin çıkarılmasına öncelik verdi” açıklamalarında bulundu.

Sovering Sukuk 

İslami finans sektörünün gelişiminin bir parçası olarak Kenya, bağımsız sukuk ihraç etmeyi planlıyor. Bu, ülkenin kalkınma projeleri için “alternatif bir finansman kaynağı” olarak tanımlandığı 2017/18 Bütçe konuşmasında yer aldı. O sırada, Ulusal Hazine’nin kabine sekreteri, niyetin sukuk için “eşdeğer vergi muamelesi sağlamak için vergi kanunlarını değiştirmek” olduğunu söyledi.
Ombara, değişikliklerin yapıldığını doğruladı.

Ombara, “Hükümetin sukuk ihraç etme planı var. İhraç tarihi / saati, Kenya’nın GSYİH’ya Borçlanma hedefleri, makro-ekonomik ortam ve harcama hedefleri gibi bir dizi faktör tarafından belirlenecek” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir