DÜNYA

KHCB, Bahreyn Borsası ile Sukuk Murabaha Anlaşmasını İmzaladı

Bahreyn Merkez Bankası tarafından murabaha finansman tamamlamak için varlıklar temel olarak verilen icara sukuk – yeni ve yenilikçi bir Şeriata uygun aracılık hizmeti kullanmak için (BHB), Bahreyn Borsası ile bir anlaşma imzaladı

BHB İcra Kurulu Başkanı Shaikh Khalifa bin Ebrahim Al Khalifa, CBB Bankacılık işlemleri İcra Direktörü Shaikh Salman bin Isa Al Khalifa ve KHCB CEO’su Sattam Al Gosaibi anlaşmayı video konferans yoluyla imzaladı.

Anlaşma kapsamında KHCB, varlık yönetimini genişleterek ve çeşitli alanlara hizmet veren çeşitlendirilmiş finansal çözümler sunarak yenilikçi hizmetten yararlanabilecek. Satın alma ve satış süreci BHB aracılığıyla yerel bir komisyoncu olarak ve gelişmiş bir elektronik platform aracılığıyla gerçekleştirildiğinden, murabaha finansmanı ile ilgili işlemleri tamamlamak için gereken süreyi de azaltacaktır.

Bay Al Gosaibi şunları söyledi: “Bu anlaşma, banka tarafından sunulan bankacılık hizmetlerini geliştirme sürecine yeni bir ek olarak geliyor. Ayrıca, bankanın yeni stratejisi doğrultusunda destekleyici bir dijital altyapı oluşturmaya başladığımız önde gelen ürün ve hizmetlerimizi de güçlendiriyor.”

“BHB ile sukuk murabaha hizmeti Şeriat uyumlu finansman çözümleri için artan talebi karşılayacak. Bu, İslami bankacılık için önde gelen bir finans merkezi olarak Bahreyn’in seçkin konumunu güçlendirmenin yanı sıra değerli müşterilerimize sunulan hizmetlerin iyileştirilmesine katkıda bulunacaktır” dedi.

”CBB ve BHB’nin bu tür önde gelen girişimlerin tanıtımıyla bu sektörü geliştirmek için harcadığı samimi çabalara değer veriyoruz.”

Shaikh Khalifa şunları söyledi: “Bu girişimde KHCB’nin yanımızda olmasından çok memnunuz. İjara sukuk aracılığıyla yeni murabaha hizmeti, bankaların artan talebini karşılamanın yanı sıra katılımcı finans kuruluşlarının müşterilere şeriat uyumlu murabaha hizmetleri sunmasına olanak tanıyan birçok yenilikçi ve şeriat uyumlu çözümden biri olarak kabul ediliyor.”

Kaynak: Gulf Daily News

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir