KİTAP TANITIMLARI

Kitap Tanıtımı: İktisadın Geleceği: İslamî Bir Bakış/M. Umer Chapra

Bu gün kitap tanıtımlarımızda M. Umer Chapra’nın kaleme aldığı “İktisadın Geleceği: İslamî Bir Bakış” adlı çalışmasıyla devam ediyoruz

Bu eser, hem iktisadi hem de ahlâki açıdan ana akım iktisadın bilimsel ve samimi bir eleştirisidir. Chapra, Batı merkezli kapitalist iktisadın hem faydalarının hem de limitlerinin farkındadır. İktisadi analizin değerinin ve insanlığın ilerlemesine katkı yapabileceğinin bilincinde olarak, bu sistemin zayıf taraflarının bu disiplinin gerçek rolünü oynamasına gölge düşürdüğünü belirtmektedir. Çalışma ayrıca iktisadi etkinliği göz ardı etmeyecek şekilde, eşitlik ve adalet meselesine odaklanılmasını sağlayan sistematik bir çaba sarf etmektedir. Eğer iktisat, insanın refahına yönelik bir bilim ise ve sadece “zenginliğin kasvetli bir bilimi” değilse denge ve etkinliğin birlikte ilerlemesi gerekmektedir. Chapra, ahlâki kavramları açıklarken, ana akım iktisadın matrisleri içerisinde meselenin adalet boyutunu yeniden oluşturmaya çalışmaktadır.
İslam iktisadını, titizlikle iktisadın kendi alanına yerleştiren Chapra, İslam iktisadına ayrı bir tür olarak bakmamaktadır. İktisadi problemleri İslamî bir bakış açısı ile değerlendirmekte, bu da iktisadı İslamî bir toplumsal düzen ve tasavvurla uyumlu hâle getiren yenilikçi bir çaba olmaktadır. Bütün bunlarla birlikte Chapra, iktisadın, adil düzen arayışında insanlık için gerçekten yararlı olması için İslamî bir bakış açısı ile ahlâki zenginleşmeye ihtiyacı olduğunu, ümmetin de iktisadın tarihini ve kendi noksanlarını fark etmesi gerektiğini ifade etmektedir.

Kitaba ulaşmak için tıklayınız.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir