Kitle Fonlaması ve Sunduğu İmkanlar Çalıştayı

İSEFAM tarafından, kitle fonlaması sisteminin ülkemizde İslami finansın gelişimi adına sahip olduğu imkanların ortaya konması amacıyla 12 Şubat 2020 tarihinde çalıştay düzenlenecektir

Projeler ve girişimciler açısından alternatif bir finansman yöntemi olan kitle fonlaması; bir projenin veya girişimin kitle fonlama platformları aracılığıyla finansman sağlamasıdır.

Kitle fonlaması yoluyla bireyler, girişimci start-uplara bir aracı ya da fonlama platformu ile yatırım yapma imkanına sahip olmaktadırlar. Fonlama platformu yatırım fırsatlarını tanıtan ve yatırımcıdan ihraççıya yapılan ödemeyi kolaylaştıran bir web sitesi olarak düşünülebilir.

Uygulamada üç temel kitle fonlama yöntemi bulunmaktadır. Bunlar: bağış bazlı, ödül bazlı ve yatırım bazlı kitle fonlamadır. Bağış ve ödül bazlı yöntemler ile faaliyet gösteren kitle fonlama platformları 2010 yılından itibaren Türkiye’de kurulmaya başlanmıştır.

Türkiye’de bağış ve ödül temelli bazı kitle fonlaması uygulamaları, son yıllarda artarak büyüyen bir ilgi ile gelişmektedir. Fakat yatırıma yönelik kitle fonlamasının yasal zemini SPK tarafından yayınlanan Paya Dayalı Kitle Fonlaması Tebliği ile sağlanmıştır.

İSEFAM, kitle fonlaması konusunda çalışmaları olan lisansüstü öğrencileri, akademisyenleri ve sektör temsilcilerini tebliğ sunmak için davet etmektedir. Çalıştayın alt başlıkları aşağıda yer almakla birlikte bu başlıklarla sınırlı değildir.

  • Dünyadaki Kitle Fonlaması Uygulamaları
  • Kitle Fonlaması Düzenlemeleri
  • Kitle Fonlamasının İslami Finansa Sunduğu Fırsatlar
  • Kitle Fonlamasına Dayalı Alternatif Model Önerileri

Tam metin gönderimi için son tarih: 31 Aralık 2019

Çalıştay Tarihi: 12 Şubat 2020

Yer: Sakarya Üniversitesi Rektörlük Senato Salonu

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir