Kıymetli Maden İşlem Hacminin Lideri: Vakıf Katılım

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Taşlar Piyasasında (KMTP) 2019 yılında en büyük altın ve gümüş işlem hacmine ulaşan Vakıf Katılım, başarısıyla dikkat çekti

Vakıf Katılım 2017’de Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Taşlar Piyasası’nda külçe altın işlemlerine başlamıştı. Banka, Türkiye’nin Milli Altın Bankası olma hedefiyle 2 yıl içinde liderlik konumuna geldi. KMTP’da en fazla işlem hacmine sahip olan banka, 2019 yılı içerisinde 63,4 ton fiziksel külçe altın alım satımı gerçekleştirdi. 2018 yılında ise Banka, 425 milyon dolar tutarında altın ihracı gerçekleştirmişti. Geniş işlem hacmiyle ülke ekonomisine destek sağlayan Vakıf Katılım, Borsa İstanbul KMTP’daki toplam işlem hacminin yüzde 20,95’ini tek başına gerçekleştirmektedir. Aynı zamanda, toplamda 58 bin 891 adet işlem gerçekleştirerek adet bazlı en fazla işlem gerçekleştiren kurum ünvanının da sahibi olmuştur.

Vakıf Katılım, piyasa yapıcılık adına Borsa İstanbul’daki faaliyetleriyle piyasaya sürekli likidite sağlayan Vakıf Katılım, başarılı performansını gümüş işlem hacminde de sürdürdü. Toplam gümüş işlem hacminin yüzde 24,10’unu gerçekleştirerek en fazla işlem hacmine sahip üye kurum olmayı başardı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Göktaş, şunlara değindi: “Yaptığımız planlamada 2019 yılında ulusal ve uluslararası işlemlerimizin hacmini daha da yukarı seviyelere taşımayı amaçladık. Bugün itibarıyla hedeflerimizi tutturduğumuz görüyoruz. 2020 yılında da ülkemiz ve ekonomimiz için katma değer yaratacak çalışmalara ve faaliyetlere destek olmayı sürdüreceğiz. Bu bağlamda Vakıf Katılım olarak, Türkiye’nin Milli Altın Bankası olma projeksiyonunu stratejik hedef olarak belirledik. Yurt içi piyasanın yanı sıra uluslararası piyasalardaki işlem hacmimizi de genişletmemize olanak tanıyacak çalışmaları aynı kararlılıkla devam ettiriyoruz. Ses getirecek yeni projelerimizi de hayata geçirerek piyasa yapıcı rolümüzü önümüzdeki yıllara taşıyacağız. Türkiye’nin milli altın bankası olma hedefine doğru emin adımlarla ilerleyeceğiz.

 

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir